Archeotypy z polskich dróg

Podczas budowy nowych dróg znajdowane są prawdziwe skarby w ziemi, do ciekawszych znalezisk prezentowanych na wystawie należą - kaptorga srebrna X/XI wiek, naszyjnik koronowaty z I w n.e., umbo żelazne I w p.n.e., miniaturowy wóz zdobiony motywami słońca i ptaków ok. 500 r. p.n.e. oraz liczne miecze i biżuteria różnego typu.



Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad budując nowe odcinki dróg szybkiego ruchu nie tylko przyczynia się do poprawy jakości podróżowania ale pamięta też o dziedzictwie kulturowym które ma  ogromne znaczenie, gdyż stanowi ono źródło tożsamości kulturowej i związków z danym miejscem lub regionem. Odkrywając i badając spuściznę odległej przeszłości archeolodzy chronią ją przed zniszczeniem i zapomnieniem. Dlatego też artefakty wydobyte podczas prac poprzedzających budowę dróg są dla archeologa ważne nie tylko ze względu na swą indywidualną wartość artystyczną lub materialną, ale przede wszystkim ze względu na swój kulturowy kontekst, to znaczy ich wzajemne współwystępowanie oraz umiejscowienie w nawarstwieniach kulturowych. Jedną z metod ocalenia dziedzictwa archeologicznego są badania wykopaliskowe.  

4 stycznia br., w warszawskiej w galerii handlowej Złote Tarasy, ruszyła wystawa pod tytułem „Arche(o)typy”, której organizatorem jest Narodowy Instytut Dziedzictwa przy współpracy z Muzeum Archeologicznym w Poznaniu.

 

Wystawa prezentuje dawne przedmioty pochodzące z wykopalisk archeologicznych oraz współczesną biżuterię i przedmioty codziennego użytku znalezione podczas prac wykopaliskowych przed rozpoczęciem budowy nowych szlaków komunikacyjnych takich jak autostrady, drogi ekspresowe i obwodnice. Interesujące zestawienie zabytków sprzed niemal kilu tysięcy lat ze współczesnymi przedmiotami zwraca uwagę odbiorców i uświadamia w jak dużym zakresie współcześni twórcy i projektanci czerpią inspirację oraz pomysły z naszego dorobku kulturowego. Zaprezentowane zdjęcia przenoszą nas w czasy najdawniejsze, odkrywając jednocześnie znaczenie i wpływ dziedzictwa archeologicznego oraz kulturowego na naszą codzienność.

 

Ekspozycja prezentuje również bezprecedensowy w skali europejskiej konserwatorski program ratowniczych badań archeologicznych. W miejscach budowy dróg krajowych i autostrad od 1996 r., prowadzone są prace archeologiczne, których celem jest ochrona obiektów narażonych na zniszczenie w trakcie prac budowlanych. Dzięki pracom archeologicznym możliwe jest także odkrywanie przeszłości, stanowiącej podstawę naszej tożsamości. Ekspozycja to wynik prac na powierzchni 1000 hektarów gdzie przebadano 2500 stanowisk archeologicznych, 2250 osad i 200 cmentarzysk.

 

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu oraz galeria handlowa Złote Tarasy zapraszają na wystawę „Arche(o)typy”.

 

Ekspozycje będzie można obejrzeć w dniach 3-15 stycznia br., w godzinach otwarcia galerii handlowej Złote Tarasy. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

 

Narodowy Instytut Dziedzictwa publikuje „Raport Autostradowy”