BUDOWANA A4 SPRZYJA ŚRODOWISKU NATURALNEMU

Rodzina bobrów  zamieszkała w rejonie węzła Brzesko, przy budowanej A4 i budowała swoje tamy w rowie melioracyjnym powodując spiętrzenie wód i zalewanie przepustu. Aby zaradzić tej sytuacji, po uzyskaniu stosownych zezwoleń, wybudowano w tym rowie specjalna konstrukcje podwieszaną (dwie rury z koszem wlotowym) umożliwiającą przepływ wody pomimo istnienia bobrzych zapór. Rodzina bobrów zaakceptowała nowe rozwiązanie i nie zmieniła miejsca bytowania. Pozostała przy autostradzie.



Między innymi to miejsce oglądali przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie wraz z pracownikami Lasów Państwowych i GDDKiA Oddział w Krakowie. Przyglądali się także innym działaniom, które mają służyć minimalizowaniu oddziaływania autostrady na środowisko przyrodnicze. Oglądali m.in. stawy kompensacyjne (zastępcze) dla płazów w rejonie Stanisławic i Biadolin Szlacheckich. Stawy te zostały wybudowane w zamian za zlikwidowane miejsca rozrodu płazów w pasie drogowym.

Analizowano budowę i zasadność ustawiania płotków zabezpieczających drogę przed wejściem na nią płazów. Płazy te są odławiane i przenoszone do stawów zastępczych. Z obserwacji wynika, ze płazy te : ropucha szara, żaba zielona, żaba trawna, traszka grzebieniasta rozmnażają się, potwierdzając tym samym sens takich rozwiązań. Chronione irysy, mieczyki i goździki przesadzone na nowe miejsca kwitną czyli także je zaakceptowały.

Kontrolujący wykonanie swoich zaleceń przedstawiciele RDOŚ uznali, że zalecenia zawarte w decyzjach zostały prawidłowo wykonane i się sprawdzają.