Bezzwłoczne usunięcie materiałów niezgodnych ze specyfikacją, wydłużenie gwarancji oraz obniżenie wynagrodzenia wykonawcy - takie żądania postawiła GDDKiA po analizie badań laboratoryjnych nasypów drogowych na Południowej Obwodnicy Warszawy S2 (POWIII).
Badania laboratoryjne potwierdziły użycie przez wykonawcę nieprawidłowych materiałów przy budowie nasypów – o czym GDDKiA informowała 31.05.2012 . Stwierdzono występowanie przekroczeń dopuszczalnych zawartości części organicznych. W kilku przypadkach stwierdzono grunty, które zgodnie z wymogami normy, nie nadają się do budowy nasypów (np. gliny pylaste zwięzłe, gliny piaszczyste z częściami organicznymi). Pozostałe grunty nie spełniające wymogów Specyfikacji, spełniają wymagania polskiej normy przy zachowaniu podanych w normie warunków i nie mają zasadniczego wpływu na cechy eksploatacyjne drogi. GDDKiA poleciła Wykonawcy bezzwłocznie usunięcie nieprawidłowych materiałów z nasypów tj. około 60 tys. m³ gruntów. Mając na uwadze całość nasypów na trasie POW III (czyli około 2 650 000 m³) procentowy udział materiałów niezgodnych, użytych przez Wykonawcę to około 18%.
W konsekwencji GDDKiA potrąci Wykonawcy z wynagrodzenia ponad 12 mln złotych za użycie niewłaściwych materiałów. Wartość potrącenia została wyliczona po przemnożeniu uśrednionej objętości gruntów „niezgodnych” przez uśrednioną cenę jednostkową z pozycji kosztorysu ofertowego wynoszącą 26,26 złotych/ m³. GDDKiA zażądała również wydłużenia gwarancji na pełen zakres robót drogowych o 100%, czyli o dodatkowe 5 lat.