W związku z ukazaniem się w wczorajszym wydaniu Głosu Wielkopolskiego artykułu „ Po S5 jedzie się jak to tarce. Przypadek?” Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Poznaniu informuje, że problem związany z nierównością nawierzchni na niektórych odcinkach drogi ekspresowej S5 był jej znany przed oddaniem drogi do ruchu w dniu 4 czerwca br. Wymianę nawierzchni w tych miejscach przewidziano na okres po mistrzostwach Euro 2012r. o czym informowaliśmy opinię publiczną m.in. w audycji Radia Merkury Poznań w dniu 3 lipca br.
Szczegółowy zakres robót poprawkowych został określony przez GDDKiA w lipcu br. na podstawie badań równości wykonanych dla całej drogi S5 przy użyciu planografu i profilografu.
Oddanie do ruchu drogi ekspresowej S5 Gniezno - Poznań odbyło się w oparciu o „Ustawę z dnia 30 marca 2012 r. o zmianie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych”, która umożliwia korzystanie z drogi przed zakończeniem wszystkich robót budowlanych objętych wydanym Pozwoleniem na budowę. Ustawa pozwoliła na przełożenie ruchu ze zniszczonej drogi wojewódzkiej nr 434 na drogę S5, umożliwiając w ten sposób odciążenie takich miejscowości jak: Łubowo, Fałkowo, Kostrzyn i Kleszczewo. Wcześniejsze uruchomienie drogi ekspresowej S5 było także korzystne dla Poznania, gdyż odciążyło miasto od części ruchu tranzytowego.
Zgodnie z umową termin zakończenia kontraktu to 30 listopada br. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że droga ta stanowiła fragment połączenia trzech miast będących gospodarzami rozgrywek Euro 2012: Gdańska, Poznania i Wrocławia, tut. Dyrekcja zdecydowała o jej wcześniejszym oddaniu do ruchu.
Cały czas trwają na drodze S5 roboty budowlane, gdyż w dalszym ciągu w rozumieniu Prawa budowlanego droga ekspresowa jest placem budowy. Wykonywane są drogi zbiorcze, przejazdy poprzeczne nad drogą ekspresową, Miejsca Obsługi Podróżnych i węzły drogowe. W lipcu został oddany do ruchu węzeł Kleszczewo, w dniu dzisiejszym zostanie uruchomiony węzeł Iwno, a do końca przyszłego tygodnia węzeł Strumiany. Zakończenie wszystkich robót budowlanych, w tym również wymiana odcinków nawierzchni nie spełniających wymagań specyfikacji technicznych, przewidziane jest do końca września br. To Wykonawca na skutek błędu, na własny koszt wykona wymianę nawierzchni, która nie spełnia wymagań. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Poznaniu przeprasza kierowców za utrudnienia i jednocześnie informuje, że utrudnienia w ruchu będą niewielkie. Roboty będą wykonywane przy zamknięciu jednego pasa ruchu.
źródło:
GDDKiA O/Poznań
23.08.2012 r.