3 % - o tyle obniżył się procentowy udział wyników badań kontrolnych próbek nie spełniających wymagań do ogółu zbadanych próbek w 2012 roku w porównaniu z badaniami z roku 2011. Oznacza to, że kontrolowanie jakości przez GDDKiA daje efekty – wykonawcy zaczynają przywiązywać coraz większą wagę do jakości dróg, które budują.
To już czwarty publikowany przez nas ranking jakości wykonawców realizujących nowe inwestycje drogowe i przebudowy. Ranking obejmuje 11 miesięcy od stycznia do listopada 2012 roku.
W tym czasie laboratoria GDDKiA przebadały ponad 63 tysiące próbek. Zestawienie obejmuje wykonawców, dla których liczba zbadanych próbek w tym okresie była większa niż 150. Spośród ponad 44 tysięcy próbek ujętych w rankingu liczba niespełniających wymagań to 6.740. oznacza to 15,2 % złych wyników.
W tabeli odnotowano 7 awansów, 8 spadków, 11 wykonawców utrzymało dotychczasowe miejsca a w przyapdku 17 firm nie ma możliwości porównania z uwagi na liczbę zbadanych próbek mniejszą od 50 w zestawieniu za półrocze 2012 r.
GDDKiA konsekwentnie egzekwując od wykonawców budowę zgodnie z warunkami kontraktowymi, poważnie podchodzi do kwestii jakości realizowanych inwestycji drogowych. Dbanie o jakość jest też w interesie samych wykonawców, bowiem GDDKiA żąda poprawienia wszystkich jakościowych zaniedbań na koszt wykonawców. Dbałość o jakość realizowanych działań zabezpiecza wykonawców przed koniecznością uruchamiania gwarancji przez inwestora.*
· Zestawienie (ranking) Wykonawców w zakresie jakości robót za I półrocze 2012 roku
· Zestawienie za okres styczeń-maj 2012
* Informacje mogące wpływać na rentowność kontraktów opublikowaliśmy w poradniku dla potencjalnych wykonawców