Wykopaliska archeologiczne realizowane podczas prowadzonych inwestycji drogowych odgrywają ważną rolę w ratowaniu dziedzictwa kulturowego. W Bydgoszczy była okazja zapoznać się z wynikami badań i odkryciami dokonanymi podczas budowy autostrady A1 na terenie województwa kujawsko pomorskiego.
9 i 10 maja 2013 r. w Sali Konferencyjnej Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy odbyła się konferencja naukowa dotycząca badań archeologicznych w pasie budowy autostrady A1.
W czasie dwudniowego spotkania naukowcy i eksperci z różnych miast Polski przedstawili odkrycia archeologiczne dokonane przed jak i w czasie realizacji tej inwestycji.
Badania prowadzone były przez 14 lat na 130 stanowiskach na powierzchni 230 hektarów. W tym czasie odkryto ponad 80 tysięcy obiektów archeologicznych i pozyskano prawie 2,5 mln artefaktów.
Tereny Kujaw i ziemi chełmińskiej dla badaczy zawsze były terenami atrakcyjnymi archeologicznie. Na tych ziemiach w epoce kamienia osiedlały się pierwsze społeczności rolnicze, a w czasie panowania Imperium Rzymskiego przebiegały ważne szlaki handlowe.
Konferencja organizowana w Bydgoszcz była niepowtarzalną okazja do zapoznania się z wynikami tych cennych badań. Wierzymy, że z punktu widzenia ratowania spuścizny archeologicznej tak szeroka mobilizacja środowiska naukowego uczyniła opisywane badania jak i samą konferencję projektem unikatowym.
figurka z brązu z okresu kultury łużyckiej bransolety z brązu - kultura pomorska