Autostradą do archeologii

9 i 10 maja 2013 r. w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyła się konferencja naukowa, organizowana przez bydgoski Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, dotycząca badań archeologicznych w pasie budowy autostrady A1.Efekty prac wykopaliskowych są oszałamiające. W trakcie 14 lat badań odkryto 80 tys. obiektów archeologicznych i znaleziono prawie 2,5 mln zabytków, m.in. grobowce, monety, biżuterię, pozostałości po pradziejowych osadach, a także fragmenty uzbrojenia, w tym miecze, noże i groty strzał.



Konferencja była doskonałą okazją do zapoznania się z wynikami badań, możliwością obejrzenia prezentacji, w których ukazano cenne zabytki pradziejowych kultur, a także metody ich pozyskiwania. W czasie dwudniowego spotkania mozna bylo odbyć archeologiczną podróż od epoki kamienia, przez średniowiecze, aż do czasów nowożytnych.

 

Naukowcy z ośrodka Łódzkiego przedstawili cały proces badawczy na największych stanowiskach takich jak Ludwinowo czy Smolsk, na których odkryto olbrzymie kompleksy osadnicze z pozostałościami po neolitycznych chatach i zagrodach sprzed 7 tys. lat.
 Przedstawiciele ośrodka w Poznaniu prezentowali najbardziej spektakularne odkrycie wieloletnich badań- wczesnośredniowieczne cmentarzysko w Bodzi, na którym znaleziono złożone do grobów datowanych na XII w komplety biżuterii i uzbrojenia.
 

Równie ciekawe były referaty przedstawione przez naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zaprezentowali oni odkrycie średniowiecznego Młyna w miejscowości Mniszek k. Grudziądza, a także bardzo ciekawe analizy łączące archeologię z naukami przyrodniczymi, w tym zoologią czy botaniką.

 

Kujawy są niezwykle atrakcyjnymi terenami dla archeologów, bo na nich właśnie stwierdzono najstarsze w Polsce ślady osadnictwa pradziejowego. Na ziemiach województwa kujawsko-pomorskiego w epoce kamienia osiedlały się pierwsze społeczności rolnicze, a w czasie Imperium Rzymskiego przebiegały tędy ważne szlaki handlowe. Dlatego znaleziska wydobyte w pasie budowy autostrady A1 są tak cenne, a badania trwały 14 lat, gdyż teren eksploatacji był ogromny. Znaleziska wydobyte w czasie prac stanowią ogromny rozdział w dziejach Polski. Ze względu na ogromną ilość eksponatów, zostały one umieszczone w muzeach w całym kraju. Rozpoczną się także ich dalsze badania, analizy specjalistyczne i interpretacje, aby jeszcze bardziej poszerzyć wiedzę na temat pradziejów ziem dawnej Polski i Europy.