Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega o dalszych opadach deszczu oraz przewiduje występowanie burz z gradem.
GDDKiA jest przygotowana do walki z uciążliwymi opadami deszczu. Wszystkie służby drogowe na terenie województwa mazowieckiego są w pełnej gotowości.
Kierowcy są na bieżąco informowani o sytuacjach panujących na drogach krajowych poprzez komunikaty wysyłane przez radia CB, media czy też wykorzystując tablice interaktywne.
Do dużych problemów doszło na Trasie AK, której zarządca - Miasto Stołeczne Warszawa po całonocnych działaniach ratowniczych przywrócił przejezdność drogi, będącej miejskim łącznikiem dróg ekspresowych przenoszących ruch tranzytowy ze wschodu na zachód.
Obowiązkiem zarządcy drogi jest utrzymanie całej infrastruktury drogowej i ponoszenie kosztów związanych z eksploatacją wszystkich systemów wspomagających działanie drogi, w tym sieci kanalizacyjnej.
Troszcząc się o użytkowników dróg, GDDKiA podjęła działania na własnej sieci dróg, w celu zminimalizowania utrudnień wynikających z podtopienia Trasy AK. Został nawiązany stały kontakt
z Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody oraz Biurem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego jak i Pogotowiem Drogowym ZDM-u, w celu ewentualnego wsparcia w pracach ratowniczych prowadzonych przez Miasto.
Ruch tranzytowy został poprowadzony objazdami przez wskazanie rekomendowanych dróg krajowych.
Kierowcy na bieżąco byli informowani o aktualnej sytuacji na drogach krajowych zarządzanych przez GDDKiA w tym również o warunkach panujących na miejskim odcinku Trasy AK.
Każdy kierowca, który poniósł szkodę na drodze ma prawo ubiegać się o odszkodowanie od zarządcy drogi. Podstawą do wypłaty odszkodowania jest udowodnienie, że zarządca nie dopełnił swoich obowiązków wynikających z Ustawy o drogach. Wszystkie roszczenia od użytkowników tras są rozpatrywane przez ubezpieczyciela, z którym zarządca drogi ma zawartą umowę.
W przypadku Trasy AK zgłoszenia winny być kierowane do m.st.Warszawy.