Kolejne ekspresowe przetargi ogłoszone

Przetargi na cztery kolejne odcinki dróg ekspresowych: S5 w wielkopolskiem, S7 w warmińsko-mazurskiem i dwa odcinki S19 na Podkarpaciu ogłosiła dziś GDDKiA. To prawie 50 km nowych dróg, które ułatwią komunikację, a także podniosą poziom bezpieczeństwa w ruchu drogowym.



S5  w wielkopolskiem - to ponad  18-kilometrowy odcinek pomiędzy Gnieznem a Żninem (do węzła Mieleszyn – gr. woj.), który będzie kontynuacją drogi ekspresowej S5 od Poznania do Gniezna oddanej kierowcom przed EURO 2012.  Na  S7 między Miłomłynem a Ostródą Północ powstanie 9,2 km dwujezdniowej drogi ekspresowej wraz z drogami serwisowymi, obiektami inżynierskimi oraz obiektami ochrony środowiska. Wyremontowane będą też wybrane drogi lokalne. Budowa ta udrożni uczęszczaną trasę w kierunku Elbląga. Z kolei  na odcinku od Stobiernej do Sokołowa Małopolskiego  powstanie S19 - droga o przekroju 2+1 o długości 12,5 km wraz z obiektami inżynierskimi oraz węzeł „Sokołów Małopolski” na drodze wojewódzkiej nr 875 . Droga bezpośrednio połączy się z już oddanym do ruchu odcinkiem S19 Stobierna – Rzeszów.

 

Drugi z ogłoszonych dziś przetargów na S19, odcinek o długości 6,3 km to kolejna część autostradowej obwodnicy Rzeszowa. Jest powiązany z realizowanym obecnie odcinkiem drogi S-19 węzeł Rzeszów Zachód – węzeł Świlcza. Powstanie dwujezdniowa, czteropasowa droga oraz obiekty inżynierskie.  S19 stanowi  główną trasę komunikacyjną na kierunku północ – południe we wschodniej części kraju.

 

Opis szczegółowy odcinków, na które zostały dziś ogłoszone postępowania przetargowe:

W ubiegłym tygodniu GDDKiA ogłosiła przetargi na 5 odcinków. Do końca czerwca ogłosimy jeszcze 9 przetargów na budowę kolejnych odcinków dróg ekspresowych.

W czerwcu br. ogłosimy łącznie 18 przetargów na budowę ponad 250 km dróg ekspresowych.

 

W drugiej połowie 2013 r., rozpiszemy kolejne przetargi na budowę odcinków o długości około 480 km. Tylko w tym roku zostaną ogłoszone postępowania na budowę lub projektowanie i budowę  ponad 700 km nowych dróg szybkiego ruchu. Ogłaszanie postępowań w różnych modelach realizacji (tradycyjnym, projektuj i buduj) ma na celu ułatwienie planowania portfeli zamówień poszczególnym firmom budowlanym poprzez rozłożenie inwestycji w czasie, a także  możliwość  płynnego przejścia ze starej do nowej perspektywy unijnej.