Drogi powstaną bez Alpine Bau

Dwa kontrakty drogowe realizowane dotychczas przez firmę Alpine Bau zostaną dokończone przez innych wykonawców. Firma przestała wywiązywać się z zapisów umów podpisanych z GDDKiA, dlatego w piątek 21 czerwca GDDKIA wypowiedziała spółce umowy na realizację budowy drogi krajowej nr 16 od Biskupca do Borek Wielkich i drogi ekspresowej S5 Poznań - Wrocław odc. Kaczkowo-Korzeńsko.



Inwestycje zostaną dokończone przez nowe podmioty wybrane w drodze postępowania przetargowego. Uwzględniając obecne zaawansowanie prac na budowie oraz czas konieczny na wyłonienie nowego wykonawcy, GDDKiA szacuje, że ponad 8-kilometrowy odcinek dk 16 powinien zostać oddany do ruchu do końca października  tego roku. Wcześniej, bo już w tegoroczne wakacje zostanie udostępniony do ruchu prawie 9-kilometrowa obwodnica Rawicza w ciągu drogi krajowej nr 36, realizowana w ramach kontraktu na budowę S5. Najpóźniej, bo w przyszłoroczne wakacje, zostanie udostępniony odcinek S5.

 

Odstąpienie od umowy nigdy nie jest dla inwestora sytuacją komfortową, przede wszystkim ze względu na klientów GDDKiA - kierowców, którzy dłużej będą musieli czekać na gotową drogę. W przypadku firmy Alpine Bau, której wiedeńska centrala złożyła w Austrii wniosek o upadłość  na początku tego tygodnia, GDDKiA nie miała innego wyjścia niż wypowiedzenie umowy. Spółka nie realizowała bowiem swoich zobowiązań kontraktowych wobec GDDKiA, mimo wielokrotnych wezwań inwestora do kontynuowania budowy przez wykonawcę.

 

Przypominamy, że wszyscy podwykonawcy firmy Alpine Bau, którzy rzetelnie wykonali swoją pracę przy realizacji inwestycji GDDKiA otrzymają należne pieniądze, zgodnie ze standardowymi procedurami obowiązującymi w GDDKiA.

 

W przypadku zaakceptowanych podwykonawców robót procedurę tą określa ustawa Kodeks Cywilny. W takich sytuacjach w przypadku braku uregulowania zobowiązań przez wykonawcę, zamawiający ma obowiązek uregulowania tych płatności na rzecz Podwykonawcy na zasadach solidarnej odpowiedzialności. Wówczas GDDKiA przysługuje regres w stosunku do wykonawcy.

 

W przypadku usługodawców i dostawców kwestię te reguluje spec ustawa uchwalona 28 czerwca 2012 roku, która ściśle określa procedurę wypłat na rzecz Uslugodawcow i Dostawców. Podmioty te zobowiązane są dostarczyć zamawiającemu dokumenty określone w tej ustawie (wezwanie do zapłaty, niezapłacone faktury przez wykonawcę).