Sądowe potyczki Bilfingera: spółka przegrała 10 mln zł w sporze z GDDKiA

Przegrana w procesie wytoczonym GDDKiA w sprawie roszczeń na kwotę blisko 10 mln złotych, które zdaniem firmy należały jej się za realizację kontraktu na budowę obwodnicy Zambrowa i Wiśniewa oraz wygrana w sprawie przekazania raportów z budowy trasy S2 - to ostatnie rozstrzygnięcia sądów w procesach wytoczonych państwowemu inwestorowi przez firmę Bilfinger Berger Budownictwo S.A.



W pierwszej sprawie sąd uznał roszczenia firmy za bezzasadne, bowiem BBB domagała się podwyższenia wynagrodzenia (waloryzacji) o prawie 10 mln złotych tłumacząc to ogromnym, na niespotykaną skalę wzrostem cen asfaltu użytego do realizacji umowy z GDDKiA. Sąd przyznał rację GDDKiA, która nie zgadzała się z roszczeniami wykonawcy i wnosiła o ich oddalenie.

 

Sąd w swym orzeczeniu zwrócił uwagę na powiązania kapitałowe firmy wykonawczej i utrzymywanie stosunków handlowych z jednym z dwóch największych producentów asfaltu w kraju. Sąd zwrócił uwagę na fakt, że wykonawca podpisywał umowę pod koniec 2009 roku, a więc w okresie kiedy ceny asfaltu wzrosły o ponad 30% tak więc firma BBB powinna liczyć się z kolejnym wzrostem cen, a wzrost cen, który wystąpił nie miał charakteru nieprzewidywalnego.

Ponadto w trakcie realizacji umowy doszło do zawarcia 4 aneksów a w żadnym z nich nie było mowy o wzroście wynagrodzenia dla wykonawcy.

 

Wyrok ten odzwierciedlają statystyki rozstrzygnięć w sporach między wykonawcami a GDDKiA reprezentującą Skarb Państwa. W 2010 roku Skarb Państwa wygrał w sądach 100% spraw, w 2011 nieco ponad 70% a w roku ubiegłym w przypadku ponad 90% spraw sąd przyznał rację GDDKiA.

 

Ten przykład pokazuje jak ważne jest prawidłowe skalkulowanie oferty, a następnie prawidłowe, sprawne zarządzanie realizacją, w tym właściwa mobilizacja już na samym początku.  Właśnie  dlatego ze w 9 z 175 projektów realizowanych dla GDDKIA zabrakło skutecznego i profesjonalnego zarządzania - konieczne było odstąpienie od kontraktu i ponowne rozpisanie przetargu na dokończenie budowy. Dlatego raz jeszcze zachęcamy do zapoznania się z poradami inwestora: http://www.archiwum.gddkia.gov.pl/pl/a/12690/Chcesz-budowac-z-nami-drogi-Zapraszamy-solidnych-partnerow

 

GDDKiA przypomina przede wszystkim, że wykonawcy powinni  przed złożeniem oferty zweryfikować ją przynajmniej dwa razy. Zapoznać się z cenami materiałów na obszarze, na którym będą składać ofertę -  sprawdzić jaki potencjał mają lokalni dostawcy i usługodawcy. Uwzględnić też w swojej ofercie ryzyko wzrostu cen dla kluczowych składników kosztotwórczych. Fakt, że w każdej umowie wpisana jest waloryzacja, nie eliminuje ryzyka wzrostu cen. Dlatego bardzo ważne jest, żeby wykonawca wykazał się doskonałą znajomością cen usług i materiałów na rynku. Liczyć się musi z koniecznością szczegółowego uzasadnienia i udokumentowania realności ceny oferty. W przypadku wątpliwości GDDKiA będzie pytać o szczegółowe kalkulacje, w przypadku braku dowodów, oferta może być uznana za rażąco niską.