Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie przedstawiła wyniki monitoringu przejścia dla zwierząt nad drogą krajową nr 16 w Kromerowie. Zwierzęta korzystają z przejścia mimo tego, że chodzą tam też ludzie.
Zestawienie RDLP w Olsztynie podaje dane z monitoringu za ostatnie dziewięć miesięcy. Wynika z niego, że w tym czasie z przejścia skorzystały 183 zwierzęta, głównie sarny, jelenie i daniele. Czy to dużo czy mało? Migracja zwierząt nie podlega takim regułom, jak np. ruch drogowy, którego natężenie można z dużą dokładnością policzyć i prognozować. Ilość zwierząt korzystających z przejścia nie może być więc kryterium oceny jego zasadności.
Przejścia dla zwierząt stawia się na ich szlakach migracyjnych w miejscu przecięcia z drogą, na której natężenie ruchu stanowi dla nich barierę nie do pokonania. I to właśnie natężenie ruchu oraz obecność szlaku migracyjnego jest powodem, dla którego buduje się przejścia dla zwierząt. Tak jest w przypadku zielonego mostu w Kromerowie, gdzie droga o średnim natężeniu ruchu blisko 9 tys. pojazdów na dobę (wg GPR 2010) przecina szlak migracyjny.
Obecność 183 zwierząt na tym przejściu oznacza poza tym, że tyle zwierząt w ciągu dziewięciu miesięcy nie weszło na drogę, czyli uniknęliśmy w tym czasie 183 niebezpiecznych dla ruchu drogowego sytuacji, które skutkować mogły kolizjami bądź wypadkami. To najlepszy dowód zasadności budowy tego przejścia.