Po drodze na weekend - woj. łódzkie

Na koniec wakacji wybieramy się do województwa łodzkiego...

Łódź oferuje mnóstwo bajecznie pięknych secesyjnych i eklektycznych kamienic oraz  pałaców, wspaniałe cmentarze (katolicki, ewangelicki, prawosławny i największy na świecie żydowski, a na każdym z nich perły architektury funeralnej), słynne Centralne Muzeum Włókiennictwa, Muzeum Kinematografii i Manufakturę, a poza tym w  każdym zakątku regionu możemy znaleźć coś interesującego.    

      Kolejnym miejscem, gdzie warto się zatrzymać jest Piotrków Trybunalski, w którym oprócz kilku interesujących kościołów wokół malowniczego rynku, można zobaczyć unikatowy XVI – wieczny późnogotycki zamek królewski zbudowany na polecenie króla Zygmunta Starego.

         Kolejne atrakcje przy DK 91 czekają na nas w Łęczycy! XIV wieczny zamek, który powstał za panowania króla  Kazimierza Wielkiego stoi tuz przy drodze. Warty zobaczenia jest usytuowany zaledwie kilka kroków od zamku barokowy kościół Bernardynów ze wspaniałą polichromią Walentego Żebrowskiego.

     Będąc w Łęczycy nie można ominąć tak wyjątkowego skarbu architektury sakralnej, jak archikolegiata w Tumie. To zaledwie trzy kilometry drogi trasą wojewódzką na 703 w kierunku Łowicza. Tumska kolegiata, to największy i jeden z najpiękniejszych w Polsce kościołów w stylu Romańskim...



          Wyjątkowej wartości zabytek drogowy napotkamy około 4 kilometrów za Łowiczem po prawej stronie drogi nr 92 (jest tam wygodny parking, gdzie można chwilę odpocząć). Chodzi o most drogowy profesora Stefana Bryły – wybitnego inżyniera, nauczyciela akademickiego i męża stanu II Rzeczypospolitej. To pierwszy na świecie spawany most wybudowany pod koniec lat 20-ych minionego wieku.

           Kolejnym miejscem położonym opodal, którego nie można pominąć jest zamek w Oporowie. Unikatowość tego niewielkiego, acz urokliwego XV wiecznego zamku polega na tym, że nigdy nie został zniszczony! W naszej historii, to prawdziwy ewenement. Są w nim oryginalne modrzewiowe, stropy, a wystrój to pysznie urządzone muzeum wnętrz dworskich.

           Uniejów leżący przy drodze nr 72, to jedna z najatrakcyjniejszych miejscowości regionu. Nad brzegiem Warty usytuowany jest monumentalny (pierwotnie gotycki) zamek z XIV wieku, gdzie można także przenocować i zjeść obiad. W Uniejowie istnieje także możliwość doskonale się zrelaksować, a nawet podreperować nadszarpnięte zdrowie korzystając z dobrodziejstw gorących źródeł. Miasto jest pierwszym w Polsce uzdrowiskiem termalnym i pierwszym uzdrowiskiem województwa łódzkiego.

            

         W Nieborowie, opodal DK 70  jest jeden z najpiękniejszych i najcenniejszych zabytków regionu – pałac Radziwiłłów z rozległym, malowniczym parkiem z początku XVIII wieku.  Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że przetrwał w stanie nienaruszonym nie tylko wojnę ale także czasy stalinowskie. Możemy więc podziwiać wspaniałe wnętrza i zbiory. Tu kręcono wiele filmów np. serial „Lalka”. Uzupełnieniem wizyty w pałacu, jest zwiedzanie romantycznego parku w Arkadii (między Łowiczem i Nieborowem) z licznymi sztucznymi, sentymentalnymi ruinami. Powstał on pod koniec XVIII wieku, wedle mody, jaka panowała wówczas w Europie.

 

Więcej...