Kieleckie Laboratorium Drogowe wykona badania dla PKP
Laboratorium Drogowe kieleckiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad będzie badać jakość materiałów używanych nie tylko przy inwestycjach drogowych, ale i niektórych inwestycjach kolejowych. To wynik porozumienia zawartego w listopadzie między GDDKiA, a spółką PKP Polskie Linie Kolejowe.

W tym tygodniu w Sandomierzu pracownicy Laboratorium Drogowego z Kielc pobrali pierwsze próbki kruszywa używanego do remontu linii kolejowej 25 Zalesie Gorzyckie – Sobów. Wyniki badania zostaną przekazane do PKP PLK Oddziału w Lublinie, który zwrócił się o wykonanie analiz. Podobne badania mogą być wykonywane w oparciu o zawarte porozumienie do 2016 roku.

 

GDDKiA zawarła porozumienie intencyjne ze spółką PKP Polskie Linie Kolejowe, w ramach którego, zarządzający polskimi liniami kolejowymi, skorzysta z sieci wyspecjalizowanych laboratoriów jakości GDDKiA. PKP PLK chce wzmocnić w ten sposób nadzór nad przebiegiem realizowanych inwestycji w innowacje własnej sieci trakcyjnej, wykorzystując nasz potencjał i doświadczenie. GDDKiA dysponuje siecią wyspecjalizowanych laboratoriów w całej Polsce. Dzięki dostępowi do naszej sieci laboratoriów, PKP PLK, chce wzmocnić nadzór nad jakością modernizowanej właśnie infrastruktury kolejowej. Dzięki temu firma będzie mogła prowadzić systematyczny nadzór, który pozwoli jej zminimalizować ryzyko użycia niewłaściwych materiałów.

 

Obecnie GDDKiA posiada 16 laboratoriów, w których w ub.r. przebadano prawie 64 tys. próbek. W ramach obowiązującego w GDDKiA systemu monitorowania jakości badaniu poddawane są wszystkie nowobudowane, przebudowywane i remontowane drogi krajowe w Polsce. Kieleckie laboratorium przebadało w roku ub. około 2,5 tysiąca próbek materiałów do budowy dróg.