Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odpowiada za drogi krajowe poza miastami na prawach powiatu (w naszym regionie to Szczecin, Koszalin i Świnoujście), oraz drogi ekspresowe i autostrady niezależnie od ich lokalizacji. GDDKiA O/Szczecin zarządza 1041 km dróg, z czego 21,6 km stanowią autostrady, a 113 km drogi ekspresowe. Przedstawiamy podsumowanie roku 2013 na zachodniopomorskich drogach krajowych.
Nowy węzeł na autostradzie
W lipcu tego roku rozpoczęła się budowa węzła Tczewska, nowego połączenia autostrady A6 z dzielnicą Szczecina Dąbie. W rejonie prowadzonych prac od listopada ruch odbywa się jedną jezdnią. Została wyburzona połowa starego wiaduktu w ciągu ulicy Tczewskiej, powstały filary i przyczółki. Powstały również łącznice węzła, trwa budowa najazdów na nowe wiadukty. Węzeł Tczewska będzie łączył się z budowaną przez Miasto Szczecin ulicą Nowoprzestrzenną. Prace mają się zakończyć w połowie przyszłego roku. Powstanie węzła będzie również oznaczało znaczne zmiany komunikacyjne w tym rejonie. Zostanie zamknięte skrzyżowanie drogi S3 z ulicą Goleniowską i wjazd na węzeł Rześnica od strony Wielgowa. Znikną również niektóre relacje na węźle Rzęśnica, tak aby móc wyznaczyć na stałe dwa pasy ruchu w kierunku Świnoujścia. Powinno to pomóc rozładować korki tworzące się przed tym węzłem w okresie wakacyjnym.
Przed końcem roku rozpoczęła się również przebudowa odcinka między rejonem węzła, a mostami na Chełszczącej. Kolejny fragment powstałej jeszcze przed II wojną światową nawierzchni z płyt betonowych zastąpi nowa, równa nawierzchnia bitumiczna. Na tym fragmencie drogi powstaną również 3 przepusty. Zakończenie tych prac jest planowane do końca czerwca przyszłego roku, tak aby w przyszłoroczne wakacje podróżować nad morze już bez utrudnień.
Montaż belek na wiadukcie węzła Tczewska.
Dobre przygotowanie do przyszłej perspektywy
Rok 2013 był ważny jeżeli chodzi o przygotowanie do realizacji nowych odcinków dróg. W kwietniu i w czerwcu zostały podpisane umowy na opracowanie koncepcji programowych dla drogi S6 w naszym województwie. Dokumentacja ta uszczegóławia rozwiązania węzłów . W pierwszej połowie przyszłego roku będziemy gotowi do ogłaszania przetargów na projektowanie i budowę, bądź budowę (dla obwodnicy Koszalina i Sianowa) drogi S6. Były również prowadzone prace nad dokumentacją dla obwodnic Szczecinka i Wałcza. Dalsza realizacja przygotowywanych inwestycji zależy od decyzji rządowych w sprawie programu budowy dróg krajowych w przyszłej perspektywie (2014-2020).
Fragment planu orientacyjnego odcinka Kołobrzeg – Koszalin drogi S6.
Nowa jakość starych dróg
W mijającym roku wyremontowaliśmy 36 kilometrów dróg krajowych. Najwięcej zmieniło się na DK nr 11 między Bobolicami, a Szczecinkiem gdzie wymieniono nawierzchnię na odcinkach o długości 12,8 km i na DK 20 w Stargardzie Szczecińskim i na odcinku do Dalewa, gdzie nową nawierzchnię zyskały odcinki o długości 7,6 km. Wyremontowano również 6 obiektów mostowych, mosty w Stargardzie Szczecińskim i w rejonie Trąbek, oba na DK20. Odnowiono południowe mosty nad Odrą Zachodnią i Wschodnią w ciągu autostrady A6 i kilka obiektów na odcinku od Kijewa do Rzęśnicy – mosty nad rzeką Płonią, wiadukty nad linią kolejową Szczecin – Poznań i wiadukt nad autostradą w ciągu drogi leśnej w rejonie Załomia. W listopadzie do ruchu zostały oddane przebudowane mosty w Chwarszczanach na DK nr 31. Było to zadanie realizowane od połowy ubiegłego roku. Oprócz nowych mostów został przebudowany odcinek drogi miedzy nimi, zostały wykonane nowe chodniki i ciąg pieszo – rowerowy.
Nowa nawierzchnia na odcinku Stargard – Dalewo DK nr 20.
Lista odcinków wyremontowanych w roku 2013:
Przebudowane mosty w Chwarszczanach.
Aby zimą jeździło się lepiej
Do zarządzania akcją zimową wykorzystujemy stacje meteorologiczne oraz kamery. Stale monitorują one sytuację i ułatwiają ocenę panujących na trasach warunków jazdy. Do monitoringu sprzętu uczestniczącego w akcji zimowej będziemy wykorzystywać technologia GPS, dzięki niej będziemy wiedzieć gdzie w danej chwili znajduję się każdy pług, czy solarka. Pojazdy będą również wyposażone w czujniki płużenia i posypu, dzięki którym będziemy wiedzieć co w danym momencie robi każdy pojazd.
Do akcji zimowego utrzymania dróg krajowych w województwie przygotowane są 94 pługi jednostronne, 20 pługów o zmiennej geometrii, 11 pługów wirnikowych, 54 solarki, 2 piaskarki, 37 ładowarek i 20 równiarek. Planowane zużycie materiałów to 21 tys. ton soli, 1,9 tys. ton materiałów uszorstniających.
Pierwsze uderzenie zimy w tym roku podczas huraganu Ksawery pokazało, iż dobrze się przygotowaliśmy. Drogi krajowe w regionie były przejezdne. W czasie tylko tego jednego weekendu zostało zużytych 1 260 ton soli drogowej, a sprzęt wyjeżdżał na drogi 415 razy.
Mapa zimowego utrzymania zachodniopomorskich dróg krajowych w sezonie 2013/2014.