Dzień Otwarty Laboratorium Drogowego GDDKiA w Olsztynie – zapraszamy!

Jak działa profilograf? Co sprawdza georadar? Jakiej siły potrzeba, by złamać betonowy krawężnik? Na te i inne można będzie uzyskać odpowiedź podczas Dnia Otwartego Laboratorium Drogowego. Z okazji 10-lecia Polski w Unii Europejskiej organizujemy 9 maja br. Dzień Otwarty w Laboratorium Drogowym GDDKiA w Olsztynie. Wstęp wolny.



„Dzień Otwarty Laboratorium Drogowego GDDKiA w Olsztynie” realizowany jest w ramach ogólnopolskiej akcji promocyjnej pn. „Dni Otwarte Funduszy Europejskich”. Zaangażowana jest w nią większość instytucji odpowiedzialnych za wydatkowanie Funduszy Europejskich w Polsce.

 

Przypadająca w tym roku 10. rocznica członkostwa Polski w Unii Europejskiej jest doskonałą okazją do tego, aby zaprezentować mieszkańcom naszego regionu, instytucjom oraz ośrodkom naukowym przedsięwzięcia i inwestycje dofinansowane z Funduszy Europejskich, które poprawiają jakość życia nas wszystkich. To doskonały moment, aby pokazać Państwu także nasze Laboratorium, które czuwa nad jakością robót na każdym etapie realizacji inwestycji drogowych dzięki czemu możemy dzisiaj podróżować siecią szybkich i bezpiecznych dróg.

 

Program Dnia Otwartego

Tego dnia, w godzinach 10.00 – 14.00 odbywać się będą prezentacje, na których pokażemy m.in. badania zagęszczenia gruntu, równości nawierzchni, odporności nawierzchni na koleinowanie, właściwości mas asfaltowych. Będzie można również poznać szczegóły dotyczące warmińsko-mazurskich inwestycji dofinansowywanych ze środków unijnych. Szczegółowy program można pobrać tutaj.

 

Nowe laboratorium

W styczniu 2012 r. laboratorium drogowe olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad uzyskało nową siedzibę, odpowiadającą coraz wyższym wymaganiom stawianym nowoczesnemu systemowi kontroli jakości przy budowie i utrzymaniu dróg. Olbrzymia, dzięki funduszom unijnym skala inwestycji drogowych, prowadzonych przez olsztyński oddział GDDKiA spowodowała, że konieczne stało sią wybudowanie nowego laboratorium pozwalającego zastosować w badaniach jakości dróg coraz nowocześniejsze technologie i urządzenia.

 

Przy ul. Sokolej w Gutkowie powstał obiekt, w którym znalazły się pracownie: mieszanek mineralno-asfaltowych, betonów, diagnostyki nawierzchni, kruszyw, gruntów i geotechniki oraz chemicznej. Prace przy budowie laboratorium drogowego trwały od czerwca 2010 r., kosztowały 8,7 mln zł i zakończyły się 2 listopada 2011 r. uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie obiektu. Nowe laboratorium zostało wyposażone w nowy sprzęt o wartości ponad 7 mln zł, który zastąpił stare, wyeksploatowane urządzenia.