Konsultacje społeczne prognozy oddziaływania na środowisko dla Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2010 -2015
Rozpoczynają się konsultacje społeczne dotyczące prognozy oddziaływania na środowisko dla Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2010 -2015.

W siedzibie GDDKiA w Lublinie (Wydział Ochrony Środowiska, pokój nr 111) dostępne są materiały określające oddziaływanie poszczególnych inwestycji drogowych realizowanych w latach 2010 - 2015 na środowisko.
Osoby i organizacje zainteresowane powyższym opracowaniem i złożeniem ewentualnych wniosków, serdecznie zapraszamy na ul. Ogrodową 21 w Lublinie, codziennie w godz od 8.15 do 15.30.
W ramach konsultacji zainteresowani mogą składać wnioski do dnia 30.09.2010 r.:
- pocztą na adres: GDDKiA ul. Żelazna 59, 00-848 Warszawa,

- pocztą elektroniczną na adres
ocena.strategiczna@gddkia.gov.pl
,
- faksem na numer 22
375-87-30,
- w siedzibach oddziałów i centrali GDDKiA (po 30.09.2010r. wnioski złożone w oddziałach zostaną przesłane do centrali).


Z prognozą oddziaływania na środowisko dla Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2010-2015 będzie można zapoznać się także podczas spotkania konsultacyjnego 21 września w Białej Podlaskiej. Od godz. 10 do 16 w budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Brzeskiej 41 członkowie zespołu eksperckiego, którzy opracowywali prognozę oddziaływania, będą udzielać wyjaśnień odnośnie dokumentów podlegających konsultacjom. Natomiast o godz. 16.30 na dużej sali konferencyjnej rozpocznie się spotkanie konsultacyjne.


 W celu zapewnienia większej przejrzystości opracowania oraz ułatwienia Państwu zapoznania się z prognozą oraz ułatwienie przekazania uwag i sugestii zadania ujęte w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2010 - 2015 zostały podzielone w opracowanej prognozie oddziaływania na trzy grupy w zależności od stopnia zaawansowania ich przygotowania i realizacji:



  • GRUPA I – zadania realizowane,
  • GRUPA II – zadania przygotowywane (posiadające decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, ale nie posiadające zezwoleń na realizację inwestycji),
  • GRUPA III – zadania na etapie studialnym (nie posiadające decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach).

Dla każdej z tych grup chcemy w ramach konsultacji społecznych uzyskać odpowiedzi na inne pytania:


GRUPA I – zadania realizowane
W odniesieniu do tych zadań prosimy o opinie, czy zastosowane (zaproponowane w projektach wykonawczych) środki zabezpieczające, takie jak ekrany akustyczne, zieleń izolacyjna, przejścia dla zwierząt są wystarczające, czy też należy zaprojektować i wykonać dodatkowe zabezpieczenia?


GRUPA II – zadania przygotowywane
W odniesieniu do tych zadań prosimy o opinie, czy w Państwa ocenie dany wariant przebiegu drogi został wybrany właściwie, czy też należy go zmienić (jeśli tak – dlaczego? w jaki sposób?). Jeśli natomiast wariant został wybrany prawidłowo – czy zastosowane (zaproponowane na etapie prac projektowych) środki zabezpieczające, takie jak: ekrany akustyczne, zieleń izolacyjna, przejścia dla zwierząt są wystarczające, czy też należy uzupełnić projekty o  dodatkowe zabezpieczenia?


GRUPA III – zadania studiowane
W odniesieniu do tych zadań prosimy o opinie, które z analizowanych wariantów powinnny zostać wybrane do realizacji? Jakich kolizji w szczególności należy unikać przy trasowaniu i wyborze wariantów?



Tu znajdziesz elementy składowe Strategicznej Oceny Oddziaływania na Środowisko dla Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2010-2015


30.08.2010