Akredytacja jest gwarancją, że badania wykonywane przez opolskie laboratorium są na najwyższym poziomie oraz że przeprowadza je kompetentny personel na specjalistycznym, wzorcowanym i zgodnym z normami badawczymi sprzęcie. Dzięki spełnieniu tych wszystkich warunków wyniki prac laboratorium są jeszcze bardziej wiarygodne dla klienta.
Proces akredytacji trwał ponad 2 lata i rozpoczął się w czerwcu 2012 roku. Personel placówki przeszedł w tym czasie szereg szkoleń z zakresu wymagań normy PN-EN ISO/IEC 17025:2005, na podstawie której akredytowane są laboratoria. Stworzono dokumentację Systemu Zarządzania (Księgę Jakości, Procedury, Instrukcje), która została sprawdzona przez Polskie Centrum Akredytacji. Wywzorcowano cały sprzęt laboratoryjny w akredytowanych laboratoriach wzorcujących, wzięto udział w kilkudziesięciu badaniach międzylaboratoryjnych potwierdzających wiarygodność opolskich wyników. Wykonano również badania powtarzalności i odtwarzalności metod badawczych.
W trakcie procedury akredytacyjnej opolskie laboratorium przeszło także trzy audyty wewnętrzne sprawdzające zgodność funkcjonującego Systemu Zarządzania z normą odniesienia. Odbyła się również wizytacja Polskiego Centrum Akredytacji. Ostatnim etapem procesu była ocena przeprowadzona w Opolu przez przedstawicieli PCA, podczas której dokonano audytu całego Systemu Zarządzania oraz wykonano badania do wszystkich metod badawczych zgłoszonych do akredytacji (12 metod badawczych, a w ciągu najbliższego roku placówka chce rozszerzyć akredytację o kolejne 15 metod).
Ocena ekspertów była pozytywna, dzięki czemu opolskie laboratorium uzyskało pod koniec października 2014 roku certyfikat akredytacji na 4 lata. W tym okresie laboratorium potwierdza swoje kompetencje na corocznych ocenach ze strony Polskiego Centrum Akredytacji.