Publikujemy pierwszy w tym roku ranking jakości budowanych dróg, z którego podsumowania wynika konieczność prowadzenia monitorowania jakości prac wykonywanych przez generalnych wykonawców. Z poprzednich lat wynika wyraźnie, że kontrola prowadzona przez GDDKiA podnosi jakość wykonania.
Firmy wykonawcze dbające o jakość w trakcie realizacji inwestycji nie ponoszą dodatkowych kosztów na usuwanie usterek czy wad. Budując zgodnie z kontraktem, dbają o minimalizowanie własnych kosztów.
Ranking wykonawców kontraktów w zakresie jakości robót za III kwartały 2014 roku
Z osiemnastu generalnych wykonawców, ośmiu ma wyniki oceniane przez GDDKiA jako dobre. W rankingu uwzględniono tylko tych wykonawców, na których kontraktach przebadano minimum 50 próbek w I lub w II lub w III kwartale 2014 r. Podium rankingu należy do firm HEILIT + WOERNER BUDOWLANA SP. Z O.O., Budimex S.A. oraz PRDIM SIERADZ.
W trzech kwartałach tego roku przebadano łącznie na zadaniach inwestycyjnych blisko 17,5 tys. próbek, z czego 2,5 tys. nie spełniała wymagań (nieco ponad 15%). Warto przypomnieć, że założonym przez GDDKiA celem w zakresie systemu zarządzania jakością jest osiągniecie poziomu poniżej 10 procent wyników negatywnych w całości wykonywanych próbek badawczych.
Ranking obejmuje tylko wykonane badania kontrolne (bez akceptacyjnych). Na jednej próbce wykonuje się od 1 do kilkunastu badań - w zależności od asortymentu robót. Przedstawia 3 grupy wykonawców, dla których procent zbadanych próbek niespełniających wymagań był mniejszy niż 15% (zielone pole zestawienia), zawiera się w przedziale 15-25% (żółte pole) lub wyniósł więcej niż 25% (czerwone pole).