Prace archeologiczne trwające od kwietnia zlecił kielecki Oddział GDDKiA w oparciu o decyzję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który wyznaczył dziesięć stanowisk do badań na całym odcinku inwestycji od Chęcin do Jędrzejowa. Wiele wskazuje na to, że diadem umiejscowiony w okresie kultury trzcinieckiej to jeden z trzech podobnych eksponatów odkrytych na świecie.
Znalezisko zostanie jeszcze poddane badaniom naukowym i archeologicznym oraz zabiegom konserwatorskim. O tym, gdzie będzie eksponowane zadecyduje konserwator zabytków. Wykopaliska na odcinku Chęciny – Jędrzejów zakończą się na przełomie czerwca i lipca.
Archeolodzy przypuszczają, że diadem z epoki brązu prawdopodobnie należał do osoby o wysokim statusie społecznym (przywódca, naczelnik plemienia lub pełniąca funkcje religijne), ponieważ wyroby z brązu posiadały wtedy bardzo dużą wartość materialną. Zabytek odkryty w Brzegach na odcinku Chęciny-Jędrzejów wykonano z szerokiej, około 15-centymetrowej cienkiej blachy brązowej, zakończonej obustronnie rurkowatym zawinięciem. W części centralnej ma on zdobienie w kształcie krzyża, który tworzy kółko i cztery promienie odchodzące od niego. Diadem zdobią też rzędy wyciskanych punkcików. Diadem z Brzegów łączyć można prawdopodobnie z kulturą trzciniecką (1750-1200 r. p.n.e.), ponieważ został znaleziony na terenie osady tejże kultury oraz został wykonany w stylistyce diademu z Dratowa, woj. lubelskie (skarb z Dratowa), który wiązany jest z tą kulturą. Kolejny tego typu okaz znaleziono w miejscowości Wojdal, pow. Inowrocław, już na pograniczu kultury trzcinieckiej i przedłużyckiej, ale w zespole grobowym zaliczonym do tej pierwszej. Znalezisko z Brzegów jest prawdopodobnie trzecim diademem z terytorium kultury trzcinieckiej. Na ostateczną weryfikację informacji na temat odkrycia pozwolą planowane badania znaleziska.