W październiku, co roku na drogach krajowych rozpoczyna się zimowa mobilizacja. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Gdańsku jest gotowa do zapewnienia przejezdności i odśnieżania około 806 km dróg krajowych w województwie pomorskim. Przygotowania do zimy pracownicy rozpoczynają latem, kiedy drogi krajowe oceniane są pod kątem technicznym – sprawdzany jest stan nawierzchni, poboczy i urządzeń odwadniających.
Niezmiernie istotne jest udrożnienie rowów i ścieków przykrawężnikowych, które odpowiadają za sprawne odprowadzanie wody z powierzchni jezdni. Ponadto dokonuje się przeglądu zadrzewienia ─ usuwane są osłabione lub martwe gałęzie i konary drzew, które pod naporem śniegu mogłyby zagrozić bezpieczeństwu podróżnych. W razie konieczności zleca się prace o charakterze utrzymaniowym, np. remonty cząstkowe.
W tym sezonie do akcji zimowego utrzymania dróg krajowych w województwie pomorskim są przygotowane 54 pługosolarki, 21 pługów oraz 5 samochodów typu Unimog (z możliwością montażu sprzętu do zimowego utrzymania). Do tego w pogotowiu do pracy w szczególnie ciężkich warunkach czekają 4 pługi wirnikowe. W pełnych magazynach znajduje się 18 000 ton soli. W dwóch Obwodach Drogowych: Gdańsku Matarni oraz Tczewie
funkcjonują dodatkowe wytwornice solanki do jej wytwarzania na bazie bardziej szlachetnych chlorków wapnia i magnezu (oba działają do -20°C). Środki te pomagają zwalczać skutki zimy w bardzo niskich temperaturach, kiedy nie działa już „standardowa sól” czyli chlorek sodu (do -6°C).
Za utrzymanie poszczególnych odcinków dróg krajowych odpowiadają dyżurni zimowego utrzymania z trzynastu Obwodów Drogowych, które są rozlokowane przy drogach na terenie całego województwa. W swojej pracy korzystają z przeszło 100 kamer monitorujących newralgiczne miejsca na sieci dróg krajowych. Do ich dyspozycji jest także 18 automatycznych stacji meteorologicznych zbierających dane o warunkach atmosferycznych i stanie nawierzchni.
O przejezdności dróg, ewentualnych utrudnieniach w ruchu można się zapoznać na stronie internetowej GDDKiA: www.archiwum.gddkia.gov.pl oraz w całodobowych Punktach Informacji Drogowej tel. 19-111.