Znamy wyniki Generalnego Pomiaru Ruchu na drogach krajowych

Co 5 lat jest mierzony ruch na drogach krajowych, w ubiegłym roku zostało przeprowadzone kolejne badanie. Znamy już jego wyniki – w naszym województwie ruch wzrósł średnio o 16 %, to więcej niż średnia dla całego kraju wynosząca 14 %. Wzrost natężenia ruchu jest jeszcze większy na drogach międzynarodowych, dla naszego regionu to 22 %. W roku 2010 w naszym regionie najbardziej obciążony ruchem był odcinek Goleniów – Rzęśnica drogi S3 z SDR (średniodobowy ruch) na poziomie 22,8 tysiąca pojazdów, po pięciu latach stracił palmę pierwszeństwa na rzecz odcinka autostrady A6 węzeł Kijewo – węzeł Szczecin Dąbie z SDR 32,2 tysiąca pojazdów.



Największy wzrost ruchu nastąpił na przebiegu drogi S3/A6, co jest spowodowane zmianą układu komunikacyjnego w rejonie Szczecina po oddaniu do ruchu drogi S3 do Gorzowa i realizacją kolejnych odcinków tej drogi w kierunku południowym. Na tej trasie wzrost natężenia ruchu waha się w granicach 20 – 70 %. Widać również wzrost znaczenia tranzytowego tego szlaku, który łączy południe Europy ze Skandynawią przez terminal promów morskich w Świnoujściu. Obwodnicą Wolina jeździ średnio o 56,5 % więcej ciężarówek niż pięć lata temu (wzrost z 1220 do 1909 pojazdów ciężarowych średnio na dobę). Jeszcze większy wzrost ruch samochodów ciężarowych zaobserwowaliśmy na autostradzie A6 od granicy do Kołbaskowa, tj. o 63,3 % (2010 - 1572 ciężarówki, 2015 - 2411 ciężarówek).

 

Nie na wszystkich drogach ruch rośnie, spadek został zaobserwowany na większości DK nr 31, co jest spowodowane przejęciem ruchu przez drogę S3 Szczecin – Gorzów Wielkopolski. Mniej pojazdów porusza się również na niektórych odcinkach DK nr 22, dla tej trasy w ostatnich latach powstała alternatywa w postaci szlaku A1-S5-A2.

 

Szczegółowe wyniki GPR 2015

 

Mapa z wynikami GPR 2015:

 

GDDKiA