W efekcie tych prac, prowadzonych od połowy czerwca do lipca 2015 roku na 10 stanowiskach znajdujących się na trasie obwodnicy, odnaleziono i wydobyto z ziemi ponad półtora tysiąca obiektów. Były to znaleziska związane z najstarszymi etapami osadnictwa człowieka na terenie ziemi nyskiej datowane na okres paleolitu górnego, mezolitu i epokę neolitu. Na stanowisku archeologicznym w Wyszkowie Śląskim znaleziono ślady pobytu ludności kultury łużyckiej z III-IV okresu epoki brązu.
- Najciekawsze okazały się dwa stanowiska – „Nysa 15” oraz „Niwnica 9” – mówi Maria Mleczko-Król, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska opolskiego Oddziału GDDKiA. – W okolicy Niwnicy archeolodzy odnaleźli między innymi fragmenty naczyń z okresu kultury przeworskiej oraz pozostałości dwóch dymarek, czyli pieców hutniczych do wytopu żelaza. Znaleziska pochodzą z okresu III – IV wieku naszej ery. Wszystkie odnalezione zabytki przekazaliśmy nyskim muzealnikom.
Przedmioty i zabudowania sprzed kilkuset lat nie były jedynymi odkryciami archeologów. Na wszystkich stanowiskach wykopano wiele niewybuchów z okresu drugiej wojny światowej, których zabezpieczeniem zajmowała się policja i saperzy. Stanowiska, na których prowadzono badania archeologiczne były po ich zakończeniu sukcesywnie przekazywane budowniczym obwodnicy. Wykopaliska były przewidziane w harmonogramie budowy i nie spowodowały opóźnień w powstawaniu obwodnicy.
Najbardziej interesujące i najcenniejsze eksponaty odnalezione przez archeologów przy budowie obwodnicy zostały zaprezentowane szerszej publiczności na specjalnej wystawie, której wernisaż odbył się 13 maja 2017 roku w Muzeum Powiatowym w Nysie w ramach "Nocy muzeów". Organizatorem wystawy jest generalny wykonawca budowy obwodnicy – Mota Engil Central Europe wspólnie z opolskim Oddziałem GDDKiA oraz nyskim muzeum. Wystawę pod tytułem „Historia jest wokół nas. Poznaj ją!” będzie można oglądać do sierpnia tego roku.
Poniżej prezentujemy zdjęcia z otwarcia ekspozycji.