European Commission
Directorate – General for Mobility and Transport
Connecting Europe Facility
Nazwa Projektu: CROCODILE 2
Nr projektu wg Grant Agreement – GA (Umowy o udzieleniu dotacji z dnia 31.07.2014): INEA/CEF/TRAN/M2014/1058107
Nr projektu wg Umowy o Dofinansowanie (UoD): CEF/016/2014 r.
Data podpisania UoD: 30.09.2016 r.
Data zakończenia realizacji projektu wg GA/UoD: 31.12.2018 r.
Koszty kwalifikowalne projektu wg GA/UoD: 3 238 000,00 EUR
Maksymalna kwota dofinansowania z UE: 647 600,00 EUR
Projekt CROCODILE 2 wspiera działania dotyczące wykorzystania inteligentnych systemów transportowych mając na celu zapewnienie współpracy pomiędzy krajowymi punktami dostępowymi budowanymi w różnych państwach UE.
GDDKiA w ramach projektu CROCODILE 2 prowadzi prace mające na celu utworzenie Krajowego Punktu Dostępowego do informacji o warunkach ruchu (KPD). KPD wpisując się w program otwierania danych publicznych[1], skierowany jest do podmiotów takich jak: zarządcy dróg na wszystkich szczeblach administracji, służby ratownicze, dostawcy informacji o podróży oraz media. Projekt ten jest pierwszym etapem wdrażania idei tzw. „jednego okienka”, integrującego zasoby danych o utrudnieniach w skali kraju w czasie rzeczywistym, a także dane o parkingach na głównej sieci dróg. Szczególną rolę w projekcie będą pełnili zarządcy dróg, którzy przekazując aktualne informacje o utrudnieniach (np. zablokowana droga, śliska jezdnia, trudne warunki pogodowe, pojazd jadący pod prąd) przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i komfortu kierowców.
Zarządcy dróg będą mogli przekazywać utrudnienia za pomocą interfejsu komunikacyjnego opartego o protokół komunikacyjny DATEX II, dzięki czemu z posiadanych systemów zarządzania ruchem będzie możliwa transmisja danych o utrudnieniach. Wychodząc naprzeciw tym zarządcom dróg, którzy nie gromadzą automatycznie danych o utrudnieniach w czasie rzeczywistym, zostanie udostępniona aplikacja internetowa umożliwiająca wprowadzanie i wizualizację na podkładzie mapowym wszystkich utrudnień. Dzięki temu oni zapewnią rzetelne dane o utrudnieniach dla podróżnych, mając jednocześnie dostęp do bieżących informacji, które mogą wpływać na zarządzanie ruchem na ich sieci drogowej (np. wyznaczanie objazdów).
KPD realizuje dwa podstawowe rozporządzenia delegowane[2] Komisji Europejskiej, które nakładają na zarządców dróg wchodzących w skład sieci TEN-T obowiązek udostępniania informacji o bieżącej sytuacji ruchowej.
Pozostałe kraje uczestniczące w projekcie CROCODILE 2: Austria, Bułgaria, Cypr, Chorwacja, Grecja, Niemcy, Czechy, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry oraz Włochy.
[1] Program rządowy wspierający poprawę jakości życia obywateli dzięki budowie nowych usług i aplikacji, usprawnienie działań administracji i zwiększenie jej skuteczności. Koordynacja programu realizowana jest przez Ministerstwo Cyfryzacji.
[2] • Rozporządzenie delegowane komisji 886/2013 z dnia 15 maja 2013 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/40/UE w odniesieniu do Danych i procedur dotyczących dostarczania bezpłatnie Użytkownikom, w miarę możliwości, minimalnych powszechnych informacji o ruchu związanych z bezpieczeństwem drogowym;
• Rozporządzenie delegowane komisji 885/2013 z dnia 15 maja 2013 r. uzupełniające dyrektywę w sprawie ITS Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/40/UE w odniesieniu do zapewniania usług informacyjnych o bezpiecznych i chronionych parkingach dla samochodów ciężarowych i pojazdów użytkowych.