Bunkier był elementem fortyfikacji Armii "Poznań". Główna linia obrony na tym odcinku przebiegała od Władysławowa nad Notecią - wzdłuż łańcucha jezior żnińskich - do jeziora Wiecanowskiego. Prace przy umocnieniach na tym odcinku, prowadzono od sierpnia 1939 roku. Wykonano zasieki z drutu kolczastego, rowy przeciwczołgowe oraz schrony bojowe. We wrześniu 1939 roku nie prowadzono jednak walk na przedmiotowym odcnku umocnień. Jednostki wycofały się 05 września na linię jezior barcińskich i w rejon Inowrocławia.
Schron bojowy jest to tzw. tradytor dwustronny zasypany. Polożony jest w miejscowości Wąsosz między istniejącą drogą nr 5 a byłym torowiskiem linii kolejowej. Na stoku wzniesienia - na północny wschód od Dąbrówki Słupskiej.
W związku z tym, że schron znajdiował się na trasie budowy drogi ekspresowej S5, podjęto decyzję o jego przesunięciu o 34 metry na wschód.
W ramach prac przygotowawczych wykonano fundamenty, na których umiejscowione zostały specjalne siłowniki do podniesienia schronu. Zamontowano też specjalny tor z ław żelbetowych monolitycznych, po których nastąpiło przesunięcie schronu na miejsce docelowe.
W przyszłości będzie on stał przy drodze dojazdowej (biegnącej równolegle do drogi S5) a dzięki specjalnej zatoce postojowej, bedzie możliwość zobaczenia bunkra z bliska.
Operacja przeniesienia bunkra trwała od 1 do 9 lutego 2018 roku.