Odszkodowania za nieruchomości zajęte pod przyszłą drogę S5.

GDDKiA informuje, że Wojewoda Wielkopolski wydał decyzję Zezwolenia na Realizację Inwestycji Drogowej (ZRID) dla budowy drogi ekspresowej S5 na odcinkach  Wronczyn-Kościan Płd. oraz  Kościan Płd. – Radomicko. Wykonawca bez zwłoki przystąpił do realizacji robót drogowych. W związku z dużym zainteresowaniem poniżej przedstawiamy proces wyceny nieruchomości które zostały przejęte pod przyszłą drogę oraz wypłaty odszkodowań.



Na mocy ostatecznej decyzji o Zezwoleniu na Realizację Inwestycji Drogowej (ZRID) nieruchomości zajęte pod pas drogowy stają się z mocy prawa własnością Skarbu Państwa. Dotychczasowym właścicielom przysługuje odszkodowanie za zajętą nieruchomość lub jej część wg stanu nieruchomości w dniu wydania decyzji ZRID przez Wojewodę oraz wg wartości z dnia, w którym następuje ustalenie wysokości odszkodowania.

Postępowanie w sprawie wypłaty odszkodowania jest wszczynane przez Wojewodę z urzędu, a więc właściciele nieruchomości nie muszą czynić żadnych dodatkowych starań, aby odszkodowanie otrzymać.

Decyzję ustalającą wysokość odszkodowania wydaje Wojewoda, w oparciu o operat szacunkowy uprawnionego rzeczoznawcy majątkowego, powołanego przez Wojewodę. Wysokość odszkodowania uwzględnia koszt gruntu oraz wszystkich składników, które są z nim trwale związane (budynki, ogrodzenia, drzewa itd.).

 

Każdy właściciel nieruchomości, za które przysługuje odszkodowanie, zostaje poinformowany pisemnie o wszczęciu przez Wojewodę postępowania mającego na celu ustalenie wysokości odszkodowania. Również pisemnie Wojewoda powiadamia strony o każdym etapie postępowania:

- powołaniu rzeczoznawcy;

- możliwości zapoznania się z wyceną;

W wyniku prowadzonego postępowania Wojewoda wydaje decyzję ustalającą wysokość odszkodowania, która także jest przesyłana drogą pocztową do właściciela nieruchomości.

Od decyzji ustalającej wysokość odszkodowania dotychczasowemu właścicielowi przysługuje prawo ewentualnego odwołania, w terminie wskazanym w decyzji do Ministra Infrastruktury za pośrednictwem Wojewody.

GDDKiA wypłaca odszkodowanie na wskazane przez właściciela konto w terminie do 14 dni od daty uprawomocnienia się decyzji odszkodowawczej.  Jednakże, na wniosek właściciela nieruchomości może być wypłacona zaliczka w wysokości 70 % wartości odszkodowania ustalonej w decyzji odszkodowawczej.

 

„Resztówki”.

W przypadku, gdy część działki zostanie zajęta pod drogę, a jej pozostała część – „resztówka” nie będzie nadawała się - do prawidłowego wykorzystania na dotychczasowe cele, właściciel nieruchomości może wystąpić do zarządcy drogi(GDDKiA) o wykup pozostałej części działki. Każdy taki wniosek będzie przez GDDKiA  indywidualnie rozpatrywany, a decyzja o ewentualnym wykupie „resztówki” będzie uzależniona  m.in. od jej powierzchni, charakteru użytku, sposobu zagospodarowania, możliwości dojazdu itp.

Dodatek za nieruchomość z budynkiem mieszkalnym. W przypadku nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym kwotę odszkodowania powiększa się o 10 000 zł.

Premie za wydanie nieruchomości pod drogę. Jeżeli właściciel nieruchomości wyda ją do 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o wydaniu ZRID lub dnia w którym decyzja ZRID stanie się ostateczna lub dnia nadania decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności, wysokość odszkodowania zostanie zwiększona o 5 %.

 

Jednocześnie informujemy, że planowany termin oddania do ruchu wyżej wymienionych odcinków S5  to III kwartał 2019 r. Wykonawcy wystąpili z roszczeniem o wydłużenie czasu na realizację zadania ze względu na przedłużające się postępowania administracyjne w Urzędach.  

 

 

 

Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 .

 

GDDKiA