Nocne zwiedzanie po raz drugi zagościło w Zespole Historii Drogownictwa w Szczucinie. Spotkaliśmy się z dużym zainteresowaniem turystów nie tylko lokalnych ale z całej Polski, którzy planując swoją podróż lub pobyt w Małopolsce zechcieli nas zaszczycić swoją obecnością, za co bardzo dziękujemy. W tym roku musieliśmy przeskoczyć przez wysoko zawieszoną ubiegłoroczną poprzeczkę.
Dużym widowiskiem było uruchamianie urządzeń zabytkowych na naszej ekspozycji zewnętrznej. Ogłuszający warkot ciągnika gąsienicowy ATS z założonym pługiem odśnieżnym przyciągał szczególnie uwagę, podobnie jak prezentacja funkcji ścinarki poboczy Sp - 1500 oraz kruszarki szczękowej typu LI3B. Sprawiliśmy by z komina walca parowego buchnęła para, a dźwięki silnika parowego towarzyszyły podczas zwiedzania ekspozycji zewnętrznej.
Tegoroczne spotkanie poświęciliśmy na przybliżeniu pracy, przebiegu, celu badań archeologicznych przed budowa drogi. Przygotowano wewnątrz budynku wystawę o wykopaliskach oraz prezentację multimedialną w tym zakresie, zawierającą fotografie z prac wykonywanych na zlecenie GDDKiA. Na ekspozycji zewnętrznej ustawiona została piaskownica 2m x 5m z piaskiem i zakopanymi różnymi artefaktami, jako stanowisko wykopalisk dla najmłodszych, wyposażone w łopaty, sita, pędzle, szpachelki itp. Ekspozycję dotyczącą archeologii uświetniła obecność Pana Wojciecha Tabaszewskiego - archeologa, pracownika Oddziału w Krakowie, który chętnie opowiadał o badaniach archeologicznych. Zaprezentowano także belki drewniane przewiezione w tym roku z wykopalisk w miejscowości Nagoszewo, stanowiące fragmenty XVI wiecznej drogi drewnianej.
Historia drogownictwa to nie tylko przedmioty natury nieożywionej, ale również ruchome obrazy zachowane na taśmach celuloidowych. W niemym plenerowym kinie wraz ze zmierzchem zaprezentowano filmy o pracy cieśli mostowego, budowie mostów drewnianych czy mostach Warszawy. Po zapadnięciu zmierzchu ekspozycja zewnętrzna została oświetlona, dodatkowo podświetlono przednia fasadę budynku kolorowymi zmiennymi światłami.
Na Sali wystawowo – widowiskowej przygotowano stanowiska dla dzieci do kreatywnego kolorowania malowanek, których tematem przewodnim były maszyny drogowe znajdujące się na naszej ekspozycji zewnętrznej oraz sam widok budynku ZHD. Na tej Sali również pomiędzy spotkaniami z archeologiem wyświetlano filmy dot. historii drogownictwa, wychowania komunikacyjnego oraz zorganizowano składanie drewnianych modeli maszyn drogowych.
W holu budynku prezentowane sprzęty laboratoryjne z okazji 70 lecia laboratoriów drogowych GDDKiA zostały dodatkowo pokazane na wyświetlanym filmie dokumentalnym. Nagranie prezentowało typowe drogowe badania laboratoryjne w latach 70 XX wieku oraz prace w wytwórni mas bitumicznych.
Oprócz powyższych atrakcji, chętni turyści byli oprowadzani w grupach przez naszych pracowników i wolontariuszy. Spotkanie z historią drogownictwa było dwudniowe tj. 30 czerwca i 1 lipca, w każdy dzień do godziny 23. Odwiedziło nas ponad 850 turystów. Do tego przedsięwzięcia włączył się również Ośrodek Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej, oferując również liczne atrakcje w swojej siedzibie.