Uzgodniony plan inwestycji i środki finansowe na dokumentację dla zachodniej obwodnicy Szczecina

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk uzgodnił Program Inwestycji dla procesu przygotowawczego budowy zachodniej obwodnicy Szczecina. Pozwala to na ogłoszenie przetargu przez GDDKiA o/Szczecin na opracowanie koncepcji dla tej inwestycji. To kolejny krok w stronę budowy drogi, na którą miasto czeka od dawna.



Uproszczona Koncepcja Programowa dla S6 zachodniego drogowego obejścia Szczecina, na którą dziś został ogłoszony przetarg, ma zawierać także dokumentację związaną z rozpoznaniem podłoża gruntowego.

- Ta kolejna, ważna dla naszego regionu decyzja Premiera Mateusza Morawieckiego i rządu Prawa i Sprawiedliwości. Dzięki uzgodnieniu Programu inwestycji i środkom finansowym na przygotowanie dokumentacji będzie możliwa realizacja oczekiwanej od wielu lat - zachodniej obwodnicy Szczecina – wyjaśnia  Tomasz Hinc wojewoda zachodniopomorski. - Dzięki obwodnicy i jej kluczowej części tj. przeprawie Police-Święta znacząca część transportu ciężkiego ominie stolicę województwa, istotnie zmniejszy się również czas dojazdu do lotniska i nad morze.

W ramach dokumentacji zostanie zaprojektowany m.in. odcinek drogi ekspresowej o długości około 50 km, 7 węzłów drogowych oraz tunel pod rzeką Odrą i Kanałem Polickim o długości ponad 2,5 km.

Zachodnia obwodnica Szczecina ma w swoim założeniu stanowić przedłużenie drogi ekspresowej S6 od węzła Goleniów w kierunku zachodnim do węzła Kołbaskowo przy autostradzie A6. W aspekcie globalnym stanie się elementem transeuropejskiego szlaku transportowego wpisując się w układ komunikacyjny nie tylko polskich dróg, ale także niemieckich autostrad A11 i A20. W aspekcie lokalnym wybudowanie nowego odcinka drogi ekspresowej przyczyni się do powstania obwodnicy miasta na wzór berlińskiego ringu.

- Zachodnia obwodnica Szczecina jest inwestycją priorytetową dla województwa zachodniopomorskiego, ponieważ rozwiązuje problemy komunikacyjne zarówno aglomeracji szczecińskiej jak i pozwala na poprawę płynności ruchu na sieci dróg szybkiego ruchu w obrębie Szczecina  – dodaje Łukasz Lendner dyrektor GDDKiA O/Szczecin.

GDDKiA