Ponad sto osób zapełniło w środowe popołudnie (17 grudnia) salę Domu Strażaka w Garbowie. Takie zainteresowanie mieszkańców gminy wywołały konsultacje społeczne przebiegu drogi ekspresowej S17/S12.
Dlaczego znów prowadzone są konsultacje, skoro była już wydana decyzja lokalizacyjna?
- Jak państwo pamiętacie, wcześniej analizowaliśmy kilka wariantów przebiegu drogi ekspresowej z których wybraliśmy jeden – wyjaśniał w czasie spotkania Zbigniew Szepietowski, zastępca dyrektora lubelskiego oddziału GDDKiA. – Na ten wariant otrzymaliśmy od wojewody decyzję lokalizacyjną. W międzyczasie, po wejściu do Unii Europejskiej, zmieniły się przepisy dotyczące ochrony środowiska. By skorzystać ze środków unijnych na realizację inwestycji musimy zaproponować warianty przebiegu trasy i ponownie przeprowadzić konsultacje.
- Nie oznacza to, że chcemy poprowadzić drogę ekspresową w nowym wariancie – podkreślał dyr. Szepietowski. – Uważamy, że wariant pierwszy jest najlepszy pod względem uwarunkowań środowiskowych i ekonomicznych. Uwzględnia też interes społeczny osób mieszkających w pobliżu planowanej trasy. Część z nich ma już wykupione nieruchomości i grunty, a inni postawili nowe zabudowania w odpowiedniej odległości od drogi ekspresowej.
Przedstawiciele Biura Ekspertyz i Projektów Budownictwa Komunikacyjnego EKKOM przedstawili w skrócie raport oddziaływania na środowisko planowanej inwestycji. Na odcinku od węzła Sielce do Dąbrowicy zaproponowane dwa warianty przebiegu drogi są porównywalne pod względem ekologicznym. Rozbieżności wywołują kwestie społeczne związane z drugim wariantem i ewentualnymi wyburzeniami nieruchomości jeśli dojdzie do jego realizacji.
Mieszkańców interesowały różne sprawy związane z realizacją inwestycji:
- Ekrany akustyczne: będą ustawiane tam gdzie z projektu wynikają przekroczenia emisji hałasu. Po oddaniu drogi do ruchu prowadzone będą kolejne pomiary i w razie potrzeby montowane kolejne ekrany.
- Budynki do wyburzenia: na planie zaznaczono maksymalny obszar potrzebny na inwestycję, ale o tym czy dana nieruchomość leżąca na skraju będzie wyburzona zadecyduje dalszy etap przygotowywań.
- Wykup resztówek: jeśli na potrzeby drogi potrzebna jest część działki, a pozostałej nie można wykorzystywać tak jak poprzednio to na wniosek właściciela zostanie ona odkupiona. Wnioski należy składać po wydaniu przez wojewodę decyzji lokalizacyjnej. Dotyczy to także siedlisk.
- Ceny za grunty i nieruchomości: wycenę (według stanu na dzień wydania decyzji środowiskowej) przeprowadzają rzeczoznawcy w oparciu o ceny rynkowe
Terminy kolejnych spotkań z mieszkańcami:
- 18 grudnia, godz. 17.00 siedziba UG Wólka Lubelska
- 19 grudnia, godz. 17.00 Szkoła Podstawowa w Dysie
- 22 grudnia, godz. 13.00 Gminny Ośrodek Kultury w Kurowie
18.12.2008