Do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej trafiła treść przetargu na opracowanie koncepcji programowej dla siedmiu odcinków realizacyjnych S17 pomiędzy Piaskami i Hrebennem. Na dwa kolejne odcinki opracowywane będzie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej. Po publikacji w DU UE ogłoszenie pojawi się na stronie GDDKiA. AKTUALIZACJA Ogłoszenie jest już na stronie (kliknij)
Przetarg na trasę o łącznej długości ok. 120 km podzielony jest na trzy części. Pierwsza dotyczy trzech odcinków realizacyjnych o łącznej długości ok. 44 km: węzeł Piaski Wschód – w. Łopiennik (ok. 15,9 km), w. Krasnystaw Północ – w. Izbica (ok. 17,8 km) oraz w. Izbica – w. Zamość Sitaniec (ok. 10,3 km). Druga część obejmuje cztery odcinki realizacyjne (ok. 54,2 km): w. Zamość Wschód – w. Zamość Południe (ok. 12,2 km), w. Zamość Południe – Tomaszów Lubelski (początek obw. ok. 18 km), obwodnica Tomaszowa Lubelskiego (dobudowa drugiej jezdni ok. 6,7 km) oraz Tomaszów Lubelski – Hrebenne (ok. 17,3 km). Na te wszystkie odcinki wyłonieni w przetargu wykonawcy będą opracowywać koncepcję programową czyli dokumentację pokazującą bardziej szczegółowe rozwiązania z uwzględnieniem obsługi ruchu lokalnego. Projektanci przeprowadzą analizę i prognozę ruchu, opracowania geodezyjne i kartograficzne dla celów projektowania dróg, a także opracowania geologiczno–inżynierskie, hydrogeologiczne, geotechniczne i hydrologiczno-hydrauliczne. To pozwoli zaprojektować ostateczny techniczny wariant realizacji inwestycji i przeprowadzić rozpoznanie podłoża gruntowego.
Dla trzeciej części przetargu zadaniem wykonawcy będzie opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej. Dotyczy to odcinków pomiędzy węzłami Łopiennik i Krasnystaw Północ (ok. 9,8 km) oraz Zamość Sitaniec i Zamość Wschód (ok. 12 km). Na te odcinki wpłynęły odwołania do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska od decyzji środowiskowej. GDDKiA wycofała na nie wcześniejszy wniosek o wydanie decyzji środowiskowej i powtórnie przeanalizuje przebieg trasy poddając ją ocenie. GDOŚ utrzymał w mocy decyzję środowiskową dla pozostałych odcinków realizacyjnych. Wykonawca dokumentacji STEŚ przeanalizuje możliwe warianty przebiegu trasy przedstawiając je społeczeństwu. Po uzyskaniu decyzji środowiskowej na jeden z wariantów przeprowadzi jeszcze badania geologiczne terenu oraz wykona elementy koncepcji programowej.
Oferty od wykonawców otworzymy przed końcem stycznia a umowy planujemy podpisać w połowie kwietnia 2019 r. Realizacja całości trasy S17 od Piask do Hrebennego w systemie projektuj i buduj planowana jest na lata 2021-2025 i ma zapewnione finansowanie w ramach zwiększonego do 135 mld zł limitu wydatków na Program Budowy Dróg Krajowych 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.).