Zima na Podkarpaciu - współdziałanie służb

O zabezpieczeniu województwa w kontekście występowania trudnych warunków atmosferycznych rozmawiano podczas briefingu prasowego wojewody podkarpackiego Ewy Leniart i przedstawicieli podległych służb, inspekcji i straży wojewódzkich.



Spotkanie z mediami odbyło się przed posiedzeniem Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, któremu przewodniczyła wojewoda podkarpacki. W konferencji prasowej wzięli udział: zastępca dyrektora oddziału GDDKiA w Rzeszowie ds. Zarządzania Drogami i Mostami Mariusz Błyskal, podkarpacki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Andrzej Babiec, komendant wojewódzki Policji w Rzeszowie insp. Henryk Moskwa, podkarpacki wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego Ryszard Witek, podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch, naczelnik Grupy Bieszczadzkiej GOPR Krzysztof Szczurek oraz przedstawiciel Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Krzysztof Jurczak.

 

Sezon zimowy wymaga od służb ścisłej współpracy w zakresie reagowania i przygotowania na zagrożenia. – Chcemy uczulić wszystkich, którzy odpowiadają za bezpieczeństwo mieszkańców województwa podkarpackiego, za stan dróg, jak również tych, którzy ponoszą odpowiedzialność za stan techniczny przewodów kominowych oraz dachów budynków wielkopowierzchniowych. W następstwie polecenia Prezesa Rady Ministrów inspektor nadzoru budowlanego  będzie realizował wzmożone kontrole w zakresie realizacji przez właścicieli i zarządców obiektów budowlanych zapewnienia obowiązku bezpiecznego ich użytkowania poprzez konieczność odśnieżania dachów i usuwania lodowych sopli. Podległe służby przeprowadzą również pilne działania kontrolne w zakresie obowiązku zapewnienia okresowych sprawdzeń stanu technicznego przewodów kominowych: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych oraz instalacji gazowych. Bardzo ważną kwestią jest utrzymanie przejezdności ciągów komunikacyjnych, za co odpowiadają nasi zarządcy dróg –  podkreśliła wojewoda. Dodała, że  będą prowadzone wzmożone akcje służące odśnieżaniu szlaków komunikacyjnych.

 

Podczas dzisiejszego briefingu informację o warunkach panujących na drogach krajowych podał zastępca dyrektora Oddziału GDDKiA oddział w Rzeszowie Mariusz Błyskal, natomiast aktualną sytuację pogodową w województwie podkarpackim przedstawił Krzysztof Jurczak – przedstawiciel Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. 

 

Komendant wojewódzki Policji w Rzeszowie insp. Henryk Moskwa mówił m. in. o działaniach w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa na drogach, działaniach związanych z monitorowaniem miejsc zwyczajowo przyjętych, w których mogą przebywać osoby narażone na niskie temperatury powietrza oraz o prowadzonych akcjach informacyjnych w zakresie bezpieczeństwa.

 

Komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Andrzej Babiec przekazał dane na temat działania jednostek PSP na obszarze województwa z uwzględnieniem istniejących zagrożeń i zabezpieczenia operacyjnego. Podkreślił, że sezon grzewczy to okres wzmożonych interwencji strażaków w domach i mieszkaniach –  najczęściej służby wzywane są do zatruć tlenkiem węgla i do pożarów. Komendant nawiązał do ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, która jest realizowana od października br. do marca 2019 r. Inicjatywa dotyczy zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla (szczegóły  tutaj  ). Od 1 października podkarpaccy strażacy wyjeżdżali do 92 zdarzeń z udziałem tlenku węgla. 1 osoba zginęła, a 72 trafiło do szpitali.

 

Podkarpacki wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego Ryszard Witek przypomniał, że w sytuacji występowania niekorzystnych warunków atmosferycznych, które mogą spowodować uszkodzenie obiektu budowlanego lub sprowadzić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska, właściciele i zarządcy zobowiązani są do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego, zgodnie z art. 61 pkt 2 ustawy – Prawo budowlane. W szczególności do obowiązków właścicieli i zarządców należy niedopuszczanie do przeciążenia konstrukcji budynku przez zalegający na dachu śnieg i zapewnienie w razie konieczności odśnieżania dachu oraz elementów elewacji budynku. Obowiązek ten obejmuje także usuwanie sopli, brył, nawisów lodowych i śniegowych, mogących zagrozić bezpieczeństwu osób znajdujących się na ciągach pieszych i jezdnych przebiegających bezpośrednio przy budynku. Inspektor poinformował również o planowanych kontrolach w tym zakresie.

 

W konferencji prasowej uczestniczył naczelnik Bieszczadzkiej Grupy GOPR Krzysztof Szczurek, który przedstawił kwestie związane z realizacją zadań z zakresu ratownictwa górskiego. Naczelnik podkreślił, że obecnie w Bieszczadach panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki pieszej, obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego, w związku z tym zaapelował o rozwagę. –  Odradzamy wszelkiego rodzaju wycieczki w wysokie partie gór, chyba że chodzi o osoby przeszkolone i obyte w takim terenie. Istniejące zagrożenie może spowodować samoczynne schodzenie lawin. Odsyłam wszystkich do bieżących komunikatów GOPR ( tutaj ) – powiedział Krzysztof Szczurek.