Przetargi na przebudowę dróg i poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego w 2019 r.

Drogi krajowe to nie tylko autostrady, drogi ekspresowe i duże inwestycje związane z budową nowych tras szybkiego ruchu. Do końca roku Generalna Dyrekcja Drog Krajowych i Autostrad ogłosi około 190 przetargów na przebudowy dróg i skrzyżowań oraz poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD) na istniejących odcinkach dróg krajowych. W 2019 roku GDDKiA przeznaczyła na przebudowy i poprawę BRD na istniejących odcinkach dróg krajowych kwotę około 1,5 mld zł. Środki te zostaną wydatkowane na kontynuacje już rozpoczętych inwestycji, jak i zadania nowe co bezpośrednio przekłada się na stałe podnoszenie jakości istniejącej sieci drogowej zarządzanej przez GDDKiA. Realizowane następnie zadania przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa i komfortu podróży wszystkich uczestników ruchu.



W ramach ogłaszanych przetargów drogowcy będą prowadzić działania inżynieryjne przyczyniające się do GDDKiA poprawy  bezpieczeństwa ruchu. Wymienią nawierzchnię, przebudują skrzyżowania, zbudują ronda, sygnalizacje świetlne, uspokoją ruch wytyczając wysepki oraz optycznie zwężą jezdnię.

 

GDDKiA dba nie tylko o kierowców, ale również o pieszych i rowerzystów. Dlatego w ramach prowadzonych w tym roku postępowań w wielu miejscach zbudowane będą chodniki, zatoki autobusowe, doświetlane będą przejścia dla pieszych, ustawione zostaną ogrodzenia w celu ochrony pieszych i oddzielenia ich od jezdni, powstaną drogi rowerowe. Budowane są również nowe przejścia dla pieszych i kładki nad drogami.

 

Plan działań na sieci dróg krajowych Warmii i Mazur  

 

W ciągu najbliższych 12 miesięcy ogłosimy 20 przetargów m.in. na rozbudowę blisko 52 kilometrów drogi krajowej nr 65 na odcinku Kowale Oleckie - Olecko – Gąski – Ełk – Nowa Wieś Ełcka – granica województwa, 2 kilometrów drogi krajowej nr 57 na odcinku Dębówko – Szczytno, ponad 3 km DK53 na odcinku Kośno - Tylkowo. Ogłoszone zostaną także przetargi na poprawę bezpieczeństwa na drodze krajowej nr 51, a mianowicie na rozbudowę ul. Grunwaldzkiej i Olsztyńskiej w Dobrym Mieście oraz na budowę chodnika i ciągu pieszo-rowerowego na odcinku Smolajny - Kosyń.

 

Przetargi będą dotyczyły również budowy 10 zatok autobusowych wraz z chodnikiem na DK16 w miejscowości Grzegorze i Prawdziska, na DK58 w miejscowości Kaliszki, na DK57 w miejscowości Ciemna Woda i Lutry.

 

Lista przetargów na przebudowy i poprawę BRD planowanych do ogłoszenia w 2019 roku - /kliknij/

 

Szybsza weryfikacja ofert przyspieszy przetargi

 

W nowo ogłaszanych przetargach będą stosowane nowe standardy i rozwiązania, których celem jest skrócenie procedury wyboru wykonawców. Są to m.in. kryteria oceny ofert, niezależne od warunków udziału w postępowaniu. To pozwoli na korzystanie z procedury odwróconej w postępowaniach przetargowych w sposób dużo bardziej efektywny niż dotychczas. Procedura odwrócona polega na ocenie w pierwszej kolejności samych ofert. Wszyscy wykonawcy są zobligowani do złożenia jedynie wstępnych oświadczeń o spełnianiu warunków udziału w postępowaniu, w tym niepodleganiu wykluczeniu. Weryfikacja podmiotowa, przed wyborem oferty najkorzystniejszej, na podstawie wszystkich przedłożonych dokumentów, dotyczy szczególnie tego wykonawcy, którego oferta zostanie najwyżej oceniona.

 

Kolejnym czynnikiem jaki w ostatnich postępowaniach przetargowych wydłużał okres procedury wyboru wykonawcy były odwołania związane z zapisami umownymi, wyłączającymi stosowanie niektórych przepisów Kodeksu Cywilnego, konkretnie art. 357(1) KC, art. 358(1) §3 KC, art. 632 §2 KC w związku z wprowadzeniem waloryzacji umownej. Minister Infrastruktury w uzgodnieniu z Prokuratorią Generalną Rzeczypospolitej Polskiej mając na uwadze przedstawioną przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad argumentację dopuścił możliwość zmiany wzorca Szczególnych Warunków Kontraktu i wykreślenie z Subklauzuli 13.8 pkt pkt I postanowienia: „W związku z wprowadzeniem waloryzacji umownej Strony wyłączają stosowanie art. art. 3571 KC, art. 3581 §3 KC, art. 632 §2 KC”.