W Oddziale GDDKiA w Szczecinie miało miejsce spotkanie z wykonawcami zainteresowanymi udziałem w przetargu na zaprojektowanie i budowę drogi S11 na odcinku Koszalin-Bobolice. Celem tego spotkania było wyjaśnienie wątpliwości wykonawców dotyczących przedmiotu zamówienia, co ma się przełożyć na lepszą jakość ofert w postępowaniu.
Ważne spotkanie
W zebraniu wzięło udział 18 przedstawicieli wykonawców z 12 firm. Podczas spotkania przedstawiono informację o projekcie i trwającym przetargu na realizację w formule projektuj i buduj,. Zostały również omówione najczęściej występujące pytania ze strony wykonawców. Łącznie w dotychczasowych 3 postępowaniach na realizację S11 Koszalin-Bobolice wpłynęło ponad 2600 pytań ze strony wykonawców. Na spotkaniu padły kolejne pytania, na które wszyscy potencjalni wykonawcy otrzymają odpowiedź.
Dialog buduje sukces
GDDKiA stale zwiększa zakres dialogu z branżą budowlaną, po to aby zawczasu rozstrzygać pojawiające się wątpliwości. Jest to szczególnie ważne na etapie przetargu, gdyż pozwala uniknąć problemów przy realizacji zadania. Trzeba podkreślić, iż sprawna i terminowa budowa dróg, przy współdziałaniu inwestora i wykonawcy, leży w interesie wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego.
Nie rzucamy słów na wiatr
Spotkanie w sprawie przetargu na S11 to nie przypadek. Na zorganizowanym na początku marca br. przez GDDKiA spotkaniu z przedstawicielami generalnych wykonawców realizujących wszystkie kontrakty z PBDK, p.o. Generalnego Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, Pan Tomasz Żuchowski, zaproponował, aby jednym z nowych narzędzi wspierających wykonawców stała się praktyka organizowania spotkań zamawiającego z firmami budowlanymi po ogłoszeniu postępowań przetargowych na duże lub skomplikowane inwestycje.
Celem tych spotkań ma być omówienie, na odpowiednio wczesnym etapie, wątpliwości pojawiających się po stronie branży w związku z danym postępowaniem przetargowych. Efektem takich spotkań miałoby być eliminowanie zbędnych ryzyk po stronie potencjalnych wykonawców, a tym samym uniknięcie sztucznego podnoszenia wartości składanych ofert i dzięki temu zwiększenie szansy na wyłonienie wykonawcy, bez potrzeby unieważniania postępowań. Takie spotkania pozwolą również na uniknięcie ewentualnych nieporozumień także na etapie realizacji danej inwestycji.