Poprawiamy stan dróg krajowych

Blisko 60 proc. dróg w zarządzanych przez GDDKiA na koniec 2018 roku było w stanie dobrym. Mimo coraz większego natężenia ruchu i eksploatacji dróg, zanotowaliśmy wzrost liczby tras w dobrym stanie o ok. 500 km w stosunku do roku 2017. W pierwszym półroczu każdego roku publikujemy raport o stanie technicznym nawierzchni sieci dróg krajowych - zapraszamy do lektury.



Przeczytaj raport za rok 2018 - tutaj

 

Które drogi i jak badamy?

Corocznie na drogach znajdujących się w zarządzie GDDKiA prowadzimy kampanię pomiarową, mającą na celu zbadanie stanu technicznego ich nawierzchni. Są to drogi krajowe (w tym też drogi ekspresowe i autostrady), z wyłączeniem tych przebiegających przez miasta na prawach powiatu bądź płatnych odcinków autostrad koncesyjnych, które pozostają poza zarządem GDDKiA.

Do badań wykorzystujemy dedykowane dla poszczególnych parametrów nawierzchni zestawy pomiarowe. Należą do nich m.in. profilografy laserowe RSP, zestawy SRT-3, zestawy FWD, jak też zestawy wykorzystywane do automatycznej oceny nawierzchni pod względem stanu spękań.

 

Całą sieć dróg znajdujących się z zarządzie GDDKiA podzielono na krótsze fragmenty, zazwyczaj 50-metrowe odcinki diagnostyczne, podlegające klasyfikacji pod względem stanu technicznego. Na podstawie m.in. map pokazujących stan techniczny nawierzchni na wszystkich zarządzanych przez GDDKiA drogach planujemy prace remontowe z odpowiednim wyprzedzeniem, tak aby stale utrzymywać drogi w jak najlepszym stanie. Jednak do przeprowadzenia wszystkich potrzebnych działań poprawiających poziom całej na sieci konieczne są środki i odpowiednio wysoki poziom gotowości i możliwości zrealizowania takowych usług budowalnych na polskim rynku. W obecnych latach budżet ten jest corocznie zwiększany ale nadal niewystarczający, by zrealizować w jednym roku lub nawet kilku latach przeprowadzić remonty pozwalające na poprawę wszystkich dróg. Podobnie z naszych obserwacji wygląda to pod kątem możliwości realizacji takich działań przez rynek budowlany, który obecnie znajduje się na poziomie bliskim nasycenia zleceniami.  

 

Skąd się biorą wyniki analizy?

Stan techniczny nawierzchni dróg krajowych oceniany jest na podstawie wyników pomiarów parametrów techniczno-eksploatacyjnych nawierzchni jezdni gromadzonych przez GDDKiA oraz koncesjonariuszy autostrad płatnych. Dane o stanie technicznym nawierzchni dróg wraz z m.in. informacjami o ruchu pojazdów i wypadkach, są istotnym elementem wykorzystywanym w procesie zarządzania drogami przez każdego z zarządców.

Zamieszczone w raporcie informacje dotyczą sieci dróg krajowych zarządzanych przez:

- GDDKiA, o długości 17 666 km (21 599 km w rozwinięciu na jedną jezdnię),

- koncesjonariuszy, m.in. odcinki autostrad A1, A2 i A4 o łącznej długości 467,5 km (934,9 km w rozwinięciu na jedną jezdnię).

 

Wyniki za 2018 rok

Biorąc pod uwagę wszystkie parametry, które wypływają na ocenę ogólną, stan nawierzchni sieci dróg krajowych na koniec 2018 roku, w odniesieniu do długości w rozwinięciu na jedną jezdnię, wygląda następująco:

GDDKiA

 

GDDKiA

Stan techniczny nawierzchni sieci dróg krajowych zarządzanych przez GDDKiA
na koniec 2018 roku

 

Stan techniczny nawierzchni sieci dróg krajowych, zarządzanych przez GDDKiA, w ciągu ostatnich lat ulega systematycznej poprawie. W 2018 roku wszystkie kluczowe parametry techniczno-eksploatacyjne nawierzchni (równość podłużna, głębokość koleiny, stan spękań, współczynnik tarcia), które mają wpływ na bezpieczeństwo użytkowników dróg, również uległy poprawie. Biorąc pod uwagę, że aktualnie aż ponad 500 km odcinków dróg jest w trakcie remontów lub przebudów, pokazuje to skalę zaangażowania GDDKiA w poprawę stanu nawierzchni. Co więcej pokazuje to również pozytywną tendencję poprawy stanu technicznego dróg krajowych.