Zdradliwa jesienna aura. O czym warto pamiętać?

W okresie jesiennym kierowcy powinni wziąć pod uwagę pogarszające się warunki atmosferyczne, które bezpośrednio wpływają na prowadzenie pojazdu. Coraz więcej mglistych dni, opady deszczu, niższa temperatura i mokre liście na drodze to wyraźny sygnał, aby zredukować prędkość.



GDDKiA W takich warunkach droga hamowania znacząco się wydłuża. Pamiętajmy, że wartości prędkości wskazane na znakach to prędkość maksymalna, jaka obowiązuje na danym odcinku. Na drodze trzeba zachować zdrowy rozsądek. Dostosujmy prędkość do panujących warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.

 

Pamiętajmy również o odpowiednim przygotowaniu pojazdu - sprawnych wycieraczkach, czystych reflektorach, a podczas jazdy o zachowaniu bezpiecznej odległości od poprzedzającego nas pojazdu.

 

Jeżeli spada temperatura, warto pomyśleć o zmianie opon na zimowe. Optymalne okno pracy opon zimowych zaczyna się gdy temperatura powietrza spada poniżej od 7 stopni Celsjusza. 

 

GDDKiA Nic tak nie drażni, jak źle ustawione światła mijania czy nadużywanie świateł przeciwmgłowych. Niepoprawnie zamontowana w reflektorze żarówka lub mocno obciążona tylna oś pojazdu sprawia, że jadący z naprzeciwka kierowca jest po prostu oślepiany. Jak można temu zaradzić?  

 

Przy coraz szybciej zapadającym zmroku warto raz na jakiś czas, nie tylko przy okazji przeglądu technicznego, skontrolować ustawienie przednich reflektorów. Nasze zaniepokojenie powinien wzbudzić brak charakterystycznego rozkładu światła i cienia emitowanego przez reflektory, jaki widoczny jest chociażby na tyle poprzedzającego nas pojazdu czy ścianie budynku. Zwróćmy też uwagę na to czy reflektory są czyste, nie „biją” zbyt wysoko, czyli oświetlają klapę bagażnika poprzedzającego nas pojazdu, a nawet tablice znaków drogowych. W tym przypadku zwykle pomaga przestawienie regulacji poziomu ustawienia świateł na desce rozdzielczej pojazdu.GDDKiA 

 

Informacje o warunkach ruchu po drogach krajowych

Najświeższe informacje na temat sytuacji na drogach krajowych zarządzanych przez GDDKiA dostępne są na stronie internetowej www.archiwum.gddkia.gov.pl, w zakładkach „Serwis dla kierowców” oraz „Mapa kamer monitorujących”, w której znajdują się aktualne odczyty z 550 stacji meteorologicznych wraz z obrazami sytuacji drogowej rejestrowanymi przez około 1000 kamer. 

Kierowcy powinni zwracać uwagę na komunikaty wyświetlane na znakach zmiennej treści umieszczonych przy drogach krajowych i stosować się do wyświetlanych tam informacji.

W przypadku, gdy dostęp do Internetu jest utrudniony, skorzystać można z ogólnodostępnego w całej Polsce numeru informacji drogowej GDDKiA 19 111, gdzie na bieżąco dyżurni pełniący dyżur przekażą informację o utrudnieniach i warunkach ruchu.