Korzystając z MOP, pamiętaj o higienie rąk

Wszystkie Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP) przy drogach szybkiego ruchu działają i są dostępne dla podróżujących. Korzystając z MOP pamiętajmy, że prawidłowa higiena rąk ma kluczowe znaczenie w walce z koronawirusem.



MOP czynne i dostępne dla kierowców 

Obecnie mamy 230 MOP-ów wszystkich trzech kategorii (szczegóły tutaj). MOP-y oraz toalety na MOP są czynne, otwarte dla podróżujących. Dopuszczamy czasowe zamknięcie toalet, ale tylko na czas dokonywania dezynfekcji. Na MOP, gdzie są stacje paliw, toalety wolnostojące mogą być zamknięte, ale wówczas dostępne są toalety w budynku stacji paliw.  

 

W toaletach na MOP dostępne są oczywiście woda i mydło. Na stacjach w strefie klienta dostępne są również płyny dezynfekujące. Ponadto niektórzy dzierżawcy ograniczyli swoje usługi, np. hotelowe i gastronomiczne. Sprzedaż też jest prowadzona zgodnie z zaleceniami Ministra Zdrowia i służb sanitarno-epidemiologicznych czasami tylko przez okienko do nocnej sprzedaży. Są to oczywiście zmiany tymczasowe, która mają ograniczyć rozprzestrzenianie się epidemii. 

 

W sytuacjach zamkniętych toalet lub wystąpienia braków (np. mydła) prosimy o zgłaszanie takich kwestii przez nasz Formularz kontaktowy

 

Higiena rąk to podstawa  

Pamiętajmy, że brudne ręce są przyczyną licznych chorób, a obecnie sprzyjają rozprzestrzenianiu się koronawirusa COVID-19. Wystarczy odruchowo dotknąć nieumytymi rękami okolic oczu, nosa czy ust i jesteśmy narażeni na ogromne ryzyko infekcji. 

GDDKiA 

Poniżej przytaczamy podstawowe zasady mycia rąk opublikowane przez Główny Inspektorat Sanitarny

  • myj ręce ok. 30 sekund 

  • rozpocznij od zmoczenia rąk wodą 

  • nabierz tyle mydła, aby pokryły całą powierzchnię dłoni 

  • dokładnie rozprowadź mydło po powierzchni pocierając o siebie rozprostowane dłonie 

  • pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków 

  • na koniec dokładnie opłucz ręce wodą i wytrzyj ręce do sucha jednorazowym ręcznikiem 

Myjąc ręce w miejscu publicznym, staraj się nie dotykać umytymi rękoma klamek, drzwi oraz innych elementów wyposażenia. Mogą znajdować się na nich liczne bakterie. Wychodząc, możesz posłużyć się papierowym ręcznikiem, który ograniczy kontakt z drobnoustrojami.