Ruch na drogach w dobie koronawirusa. Kolejne dane i obserwacje

Dzisiaj publikujemy dane za okres od 27 kwietnia do 5 maja. Długi weekend majowy oraz rekomendacje związane ze stanem epidemii miały bezpośredni wpływ na wyniki.



Ruch ogółem i ciężarowy 

Przeprowadziliśmy analizę wyników z wybranych stanowisk pomiaru automatycznego z okresu 27 kwietnia - 5 maja. Na wstępie należy zaznaczyć, że jest to okres z tzw. długim weekendem majowym, dlatego zmiany ruchu, szczególnie w drugiej połowie tygodnia, nie są w pełni porównywalne. Odnoszenie danych do lat ubiegłych również nie daje odpowiedniej porównywalności wyników ze względu na zupełnie inny rozkład dni wolnych od pracy (np. w 2019 roku wolna była środa i piątek). Dodatkowo na wielkość ruchu w tym okresie duży wpływ mają warunki pogodowe.  

 

Kontynuujemy jednak nasze pomiary i analizy. Wyniki uzyskane z ww. okresu zestawiono z danym z początku marca 2020 r. (tj. 2-8 marca). W okresie 27-29 kwietnia ruch ogółem był mniejszy od ruchu typowego o ok. 20%, natomiast w dniach 4-5 maja spadek wynosił już ok. 15-18%, co potwierdza pewną tendencję wzrostową na skutek znoszenia ograniczeń związanych z stanem epidemii m.in. w przemieszczaniu się. Dość duże natężenie ruchu odnotowano 30 kwietnia, ale był to czwartek przed weekendem majowym.  

 

Poniżej zmiany w poszczególne dni dla ruchu pojazdów ogółem: 

Porównanie ruchu pojazdów ogółem w okresie 27.04-5.05.2020 z tygodniem 2-8.03.2020 

(na czerwono zaznaczony weekend majowy) 

PN 

WT 

ŚR 

CZ 

PT 

SB 

ND 

PN 

WT 

-22% 

-20% 

-20% 

-10% 

-57% 

-39% 

-29% 

-15% 

-18% 

 

W przypadku ruchu pojazdów ciężkich zmiany kształtowały się następująco: 

Porównanie ruchu pojazdów ciężkich w okresie 27.04-5.05.2020 z tygodniem 2-8.03.2020, 

(na czerwono zaznaczony weekend majowy) 

PN 

WT 

ŚR 

CZ 

PT 

SB 

ND 

PN 

WT 

-9% 

-9% 

-11% 

-19% 

-73% 

-38% 

-41% 

-7% 

-10% 


Porównując ruch ogółem z bieżącego tygodnia (4-5 maja) z tygodniem poprzednim (27-28 kwietnia), odnotowano średnio ok. 9% wzrost ruchu w poniedziałek i ok. 3% we wtorek. Z kolei w przypadku pojazdów ciężkich w poniedziałek ruch był średnio o ok. 3% większy, a we wtorek odnotowano nieznaczny, ok. 1% spadek ruchu. Dane z ostatniego tygodnia, mimo, że z dłuższym weekendem, potwierdzają trend z poprzednich tygodni - samochodów ciężarowych nadal jeździ więcej niż pozostałych pojazdów. 

 

Nietypowa sytuacja stąd nietypowe wyniki 

Analizując prezentowane dane, należy uwzględnić, że mamy do czynienia nie tylko ze spadkiem ogólnej liczby pojazdów, ale też z zupełnie innymi dobowymi i tygodniowymi rozkładami ruchu, zmianami w strukturze rodzajowej ruchu, zmianami w motywacjach, częstotliwościach, długościach i kierunkach podróży. Bardzo zaburzony jest również ruch międzynarodowy na trasach krajowych na skutek ograniczeń na granicach RP.