Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji przywrócono funkcjonowanie przejścia granicznego pieszego z Ukrainą w Medyce. Nadal nie można tutaj przekraczać granicy pojazdami.
W oparciu o rozporządzenie MSWiA 16 maja br. Straż Graniczna w Medyce rozpoczęła odprawy osób przekraczających granicę pieszo. Aktualnie jest to jedyne przejście na granicy z Ukrainą gdzie można przekroczyć granicę pieszo. W dalszym ciągu nie ma tu możliwości przekroczenia granicy samochodem, autobusem bądź pociągiem. Taka możliwość, w województwie podkarpackim, istnieje tylko w Korczowej. Utrzymane zostają także ograniczenia dot. określonych kategorii osób które mogą przekroczyć granicę.
Nadal realizowane są wytyczne dotyczące kontroli sanitarnej, w tym przepisy dotyczące obowiązkowej kwarantanny.
Każda osoba przekraczająca granicę pieszo, oprócz standardowej kontroli granicznej ma mierzoną temperaturę, a funkcjonariusze rejestrują jej dane osobowe w elektronicznej bazie sanitarnej. Następnie podlega przepisom związanym z obowiązkową kwarantanną.
Dbając o zdrowie i bezpieczeństwo zarówno podróżnych jak i funkcjonariuszy, w pawilonach przeznaczonych do odpraw pieszych, zostały zastosowane dodatkowe środki bezpieczeństwa.
Między innymi funkcjonariusze wyposażeni są w indywidualne środki ochrony, a do odprawy granicznej dopuszczana jest ograniczona liczba osób.
Ciągle obowiązują przepisy dot. kategorii osób, które mogą przekroczyć granicę do Polski:
- obywatele Rzeczypospolitej Polskiej,
- cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli Rzeczypospolitej Polskiej albo pozostają pod ich stałą opieką,
- cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka,
- szefowie misji dyplomatycznych oraz członkowie personelu dyplomatyczno-konsularnego misji, czyli - osoby posiadające stopień dyplomatyczny oraz członkowie ich rodzin,
- cudzoziemcy posiadający prawo stałego lub czasowego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- cudzoziemcy posiadający prawo do pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tj. cudzoziemcy uprawnieni do wykonywania pracy na takich samych zasadach co obywatele polscy, posiadający zezwolenie na pracę, zaświadczenie o wpisie do ewidencji w sprawie pracy sezonowej, oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którzy:
– wykonują pracę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej lub
– przedstawiają dokumenty, z których wynika, że podjęcie pracy rozpocznie się niezwłocznie po przekroczeniu granicy;
- cudzoziemcy, którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu osób lub towarów, a ich przejazd następuje w ramach czynności zawodowych polegających na transporcie towarów lub przewozie osób;
- w szczególnie uzasadnionych przypadkach, nieuwzględnionych powyżej, komendant placówki Straży Granicznej, po uzyskaniu zgody Komendanta Głównego Straży Granicznej, może zezwolić cudzoziemcom na wjazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Podstawa prawna: Rozporządzenie MSWIA z dnia 14 maja 2020 r. (Dz. U. poz. 864) zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych.