Koncepcja obsługi transportowej regionu Ziemi Kłodzkiej

Trwa przygotowanie opracowania na temat rozwoju infrastruktury w regionie Kłodzka, które jest realizowane przez zespół autorski pod kierunkiem prof. Andrzeja Szaraty, Dziekana Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej.



Zespół naukowców pochylił się nad tematem problemów transportowych Ziemi Kłodzkiej, które wynikają z potrzeb mieszkańców, ruchu turystycznego oraz położenia tranzytowego. Skupiono się na gminach miejskich oraz miejsko - wiejskich powiatów kłodzkiego i częściowo ząbkowickiego. Kluczowym wnioskiem w Raporcie Głównym jest stwierdzenie, że tylko dzięki rozwojowi komunikacji zbiorowej i stworzeniu sprawnego systemu transportowego, może nastąpić poprawa warunków ruchu i zaspokojenie potrzeb transportowych.

 

W najbliższych latach planowane jest unowocześnienie infrastruktury drogowej poprzez: budowę drogi ekspresowej S8 z Wrocławia do Kłodzka, rozbudowę drogi krajowej nr 8 na odcinku Kłodzko – granica państwa w Kudowie-Słone, a także przebudowę drogi krajowej nr 46, w tym budowa obwodnicy Złotego Stoku oraz drogi krajowej nr 33 wraz z budową obwodnicy Międzylesia. Aby jednak polepszyć rozwój tej części Polski, naukowcy wskazują na konieczność podjęcia w najbliższym czasie szeregu działań mających na celu jeszcze większe usprawnienie funkcjonowania całego systemu transportowego. Mowa tu o modernizacji dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Wspomniano także o konieczności poprawy bezpieczeństwa i warunków dla pieszych. Zasygnalizowano również potrzebę rozwoju inwestycji kolejowych. Chodzi o podjęcie działań związanych z rozbudową lokalnych węzłów transportowych, które składają się z mini-dworców autobusowych dla linii o charakterze lokalnym, ale także ważna jest budowa “Park&Ride”, które w przyszłości mogą mieć znaczenie strategiczne.

 

Kotlina Kłodzka daje wiele możliwości rozwoju turystycznego, który może przyciągnąć jeszcze większą rzeszę turystów. W opracowaniu przywoływane są aspekty uzdrowiskowe terenu oraz ciekawe usytuowanie, które daje możliwości promowania ruchu rowerowego. Podjęcie wspólnych działań w kierunku rozwoju sprawnego systemu transportowego zaspokoi potrzeby codzienne mieszkańców, ale także turystów, którzy znajdą w tym regionie Polski ciekawe miejsca do zwiedzania o każdej porze roku.    

 

Opracowanie jest jeszcze na etapie analiz i dyskusji, które odbywają się podczas wideokonferencji, przy udziale interesariuszy zewnętrznych m.in. samorządów z Kotliny Kłodzkiej, instytucji publicznych i przedstawicieli GDDKiA.