Różnorodne gatunki zwierząt korzystają z ekologicznych przejść wybudowanych w ramach dróg ekspresowych, które zostały oddane do użytkowania w ostatnich latach. Spotykane są przede wszystkim: sarny, jelenie, dziki, zające, drobne drapieżniki takie jak lisy, kuny ale również ptaki (bażanty, gęsi). Stwierdzono również pojedyncze przejścia wilka i łosia.
Po oddaniu inwestycji do ruchu jesteśmy zobowiązani do prowadzenia monitoringów migracji zwierząt na inwestycjach, co wynika z zapisów decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia. Monitoringi prowadzone są przez 4 lata po zakończeniu inwestycji.
Monitoring polega m.in. na rejestracji aktywności zwierząt w obrębie przejść przy pomocy kamer/fotopułapek oraz sczytywania tropów pozostawianych przez zwierzęta w sąsiedztwie przejścia i na specjalnie przygotowanych rynnach z piaskiem zainstalowanych na przejściach. Poprzez monitoring określana jest lista gatunków wykorzystujących przejścia dla zwierząt, oszacowana liczba osobników korzystających z przejść oraz określana jest skuteczności wszystkich działań minimalizujących pozwalających na zachowanie ciągłości korytarzy ekologicznych.
W filmie występują: zając szarak, jeleń, kuna, wilk i łania.