Trenchmix na budowie S19

Na budowie odcinka S19 od węzła Nisko Południe do węzła Podgórze trwa wzmacnianie gruntów słabych metodą trenchmix. Technologia ta polega na wgłębnym wymieszaniu na miejscu gruntu z zaczynem cementowym. Trenchmix wykorzystywany jest w specyficznym, podmokłym lub osuwiskowym terenie.



Panele Trenchmix o grubości 40 cm wykonywane są przy pomocy mieszadła łańcuchowego (trencher) pogrążanego w podłoże. Trencher zbudowany jest z gąsienicowego nośnika z przytwierdzonym ruchomym frezem działającym na zasadzie piły łańcuchowej. W trakcie pracy maszyny, następuje proces niszczenia struktury gruntu z jednoczesnym podawaniem spoiwa czyli zaczynu cementowego. Po zmieszaniu powstają panele z jednorodnego kompozytu cementogruntowego. Dzięki procesowi produkcji zakładającemu postęp maszyny, wraz z ciągłym mieszaniem uzyskuje się panel, którego długość ograniczona jest tylko możliwością przemieszczania się maszyny. Jakość wykonanego panelu i uzyskanie jego wysokich parametrów zapewniona jest przez dostosowanie prędkości mieszania, ilości podawanego spoiwa oraz prędkości poruszania się maszyny w stosunku do warunków gruntowych.

 

A jak wygląda praca maszyny wykonującej pionowe panele grunto-betonowe pod nasyp na dojeździe do wiaduktu drogowego 25WD, można zobaczyć na filmie TUTAJ  

 

Metoda trenchmix stosowana już była na budowie drogi ekspresowej w naszym regionie. W tej technologii wzmacniano m.in. podłoże gruntowe pod nasyp odcinka S19 w. Świlcza – w. Rzeszów Południe (Kielanówka) - ponad 75 000 m2 .

 

GDDKiA