Ruszamy z obwodnicą Grzymiszewa

26 czerwca br. Wiceminister Infrastruktury Rafał Weber zatwierdził Program inwestycji  m.in. dla obwodnicy Grzymiszewa w ciągu drogi krajowej nr 72. Dzięki temu możliwe było ogłoszenie postępowania przetargowego na wykonanie projektu koncepcyjnego dla budowy obwodnicy, która powstanie w ramach Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. Termin składania ofert został wyznaczony na 10 lipca br.

 



Projekt koncepcyjny

Przedmiotem zamówienia jest wykonanie projektu koncepcyjnego dla budowy obwodnicy miejscowości Grzymiszew w ciągu DK72 o długości około 2 kilometrów. Dzięki niemu pozyskamy niezbędne informacje umożliwiające sporządzenie materiałów do wniosku o uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz oszacowanie kosztu planowanej inwestycji. Projekt koncepcyjny będzie również podstawą do opracowania opisu przedmiotu zamówienia na potrzeby wszczęcia postępowania przetargowego prowadzącego do wyłonienia wykonawcy robót w systemie „Projektuj i buduj”

 

Kryteria wyboru ofert i termin realizacji 

  • Cena: 60%
  • Termin realizacji: 38%
  • Aspekty społeczne: 2%

 

Termin realizacji: 120 dni od daty podpisania umowy. Termin ten może ulec skróceniu.

 

Bezpieczeństwo i komfort
Podstawowym celem budowy obwodnicy Grzymiszewa jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście w ciągu drogi krajowej nr 72. Grzymiszew nie jest dużą miejscowością, natomiast droga krajowa przechodzi przez jej centrum. Oprócz samego obejścia miejscowości trwają prace zmierzające do przebudowy fragmentu drogi krajowej 72 w kierunku Konina i Turku.

Dzięki inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w miejscowości. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego przede wszystkim pomiędzy Koninem a Turkiem, ale w dalszej perspektywie ruchu z kierunku Sieradza i Łodzi. Jest to ważna droga dla układu komunikacyjnego wschodniej Wielkopolski.

 

Lata realizacji w systemie „Projektuj i buduj”: 2021-2025.

 

GDDKiA

 

Program budowy 100 obwodnic w województwie wielkopolskim

W ramach programu w województwie wielkopolskim powstanie łącznie 8 obwodnic:

  • Obwodnica Gostynia w ciągu drogi krajowej nr 12,
  • Obwodnica Grzymiszewa w ciągu drogi krajowej nr 72,
  • Obwodnica Kalisza w ciągu drogi krajowej nr 25,
  • Obwodnica Kamionnej w ciągu drogi krajowej nr 24,
  • Obwodnica Koźmina Wielkopolskiego w ciągu drogi krajowej nr 15,
  • Obwodnica Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa w ciągu drogi krajowej nr 15,
  • Obwodnica Strykowa w ciągu drogi krajowej nr 32,
  • Obwodnica Żodynia w ciągu drogi krajowej nr 32.

 

W ramach rządowego Programu do 2030 r. powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.

 

Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Jednym z najważniejszych efektów realizacji programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej.

Więcej o Programie budowy 100 obwodnic na stronie Ministerstwa Infrastruktury.