Utrudnienia na drogach krajowych Podkarpacia w okresie wakacyjnym

Wyjeżdżając na urlop warto dokładnie zaplanować trasę podróży uwzględniając zarówno nowe połączenia, jak i panujące na niej warunki. Wakacje bowiem to nie tylko czas wypoczynku ale także czas robót drogowych, które mogą mieć wpływ na czas trwania podróży. 



Oto lista największych utrudnień, które będą obowiązywać przez okres wakacyjny na drogach krajowych Podkarpacia:

 

DK19

  1. Sokołów Młp. – Nisko – Lasy Janowskie – w związku z budową drogi ekspresowej S19 występują lokalne ograniczenia prędkości. Możliwe także wyjazdy maszyn z placów budowy.

 

DK28

  1. Siepietnica – Trzcinica – remont nawierzchni, możliwe utrudnienia na odc. ok 10 km, ograniczenie prędkości do 50 km/h, ruch wahadłowy sterowany sygnalizacją świetlną. Planowany termin zakończenia prac 31 lipca br.
  2. Sieniawa – przebudowa mostu, ruch wahadłowy i ograniczenie prędkości do 40 km/h
  3. Pisarowce – Sanok – remont nawierzchni, ruch wahadłowy i ograniczenie prędkości do 50 km/h. Planowany termin zakończenia prac 17 lipca br.
  4. Bircza - w wyniku nawałnic uszkodzona została nawierzchnia oraz chodnik, wprowadzono ruch wahadłowy do czasu naprawy powstałych uszkodzeń (lewostronne zwężenie jezdni)

 

DK77

  1. Leżajsk – Jarosław - odcinkami zwężenie jezdni do jednego pasa ruchu, ruch wahadłowy, sygnalizacja świetlna, ograniczenie prędkości

 

DK84

  1. Brzegi Dolne – remont wiaduktu, ruch wahadłowy sterowany sygnalizacją świetlną. Planowany termin zakończenia prac 31 sierpnia br.
  2. Przemyśl – Medyka – rozbudowa drogi, początek prac budowalnych, zmieniona organizacja ruchu.

 

DK94

  1. Łańcut – rozbudowa drogi, zwężenie jezdni i ograniczenie prędkości do 50 km/h
  2. Duńkowiczki – remont mostu, ograniczenie prędkości do 40 km/h, ruch wahadłowy, zwężenie jezdni do 4 m

 

Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych

Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych. Po raz kolejny przypominamy o najważniejszych zasadach i dobrych praktykach. Zachęcamy też do stosowania się do poniższego dekalogu rozsądnego kierowcy.

GDDKiA 

 

Jak bezpiecznie poruszać się po autostradach i drogach ekspresowych, jak odczytywać informacje ze znaków o zmiennej treści, jakie są zasady sprawnego włączania się do ruchu czy też postępowania przy awarii pojazdu. Warto jeszcze raz przypomnieć podstawowe zasady. Zastosujcie się do nich:

 

Informacje o warunkach ruchu po drogach krajowych

Najświeższe informacje na temat sytuacji na drogach krajowych zarządzanych przez GDDKiA dostępne są na stronie internetowej www.archiwum.gddkia.gov.pl, w zakładkach „Serwis dla kierowców” oraz „Mapa kamer monitorujących”, w której znajdują się aktualne odczyty z 550 stacji meteorologicznych wraz z obrazami sytuacji drogowej rejestrowanymi przez ponad 1300 kamer.

 

Kierowcy powinni zwracać uwagę na komunikaty wyświetlane na znakach zmiennej treści umieszczonych przy drogach krajowych i stosować się do wyświetlanych tam informacji.

W przypadku, gdy dostęp do Internetu jest utrudniony, skorzystać można z ogólnodostępnego w całej Polsce numeru informacji drogowej GDDKiA 19 111, gdzie na bieżąco dyżurni pełniący dyżur przekażą informację o utrudnieniach i warunkach ruchu.

 

Kierowco – jazda pod prąd grozi śmiercią

Słyszymy o przypadkach poruszania się po drogach szybkiego ruchu „pod prąd”. Mimo stosownego oznakowania i samego układu jezdni, która wymusza prawidłową jazdę, niektórzy kierujący pojazdami dopuszczają się łamania przepisów i stwarzają ogromne zagrożenie w ruchu drogowym dla innych uczestników ruchu, jak i samych siebie. Jakich błędów się wystrzegać i na co zwracać szczególną uwagę na węzłach i łącznicach pisaliśmy tutaj: https://www.archiwum.gddkia.gov.pl/pl/a/37861/Kierowco-patrz-na-znaki-nie-lam-przepisow

 

Nie śmieć! Drogi to nie wysypisko.

Podróżując autem, również „produkujemy śmieci”. Niestety użytkownicy dróg często pozbywają się śmieci, wyrzucając je przez okna swoich samochodów lub pozostawiają ja na poboczu drogi. W ten sposób śmieci „lądują” na jezdni oraz w pasie drogowym. Śmieci na drodze to nie tylko kwestia estetyki i kosztów ich sprzątania, ale również bezpieczeństwo użytkowników dróg. Śmieci na drodze to niebezpieczeństwo. Apelujemy do kierowców, aby zadbali o bezpieczeństwo własne, ale także innych użytkowników dróg. Więcej o czystości dróg, pisaliśmy tutaj: https://www.archiwum.gddkia.gov.pl/pl/a/37666/Nie-smiec-Drogi-to-nie-wysypisko