Planowany zakres przebudowy drogi krajowej obejmuje:
- budowę 2 wysp kierujących,
- budowę sygnalizacji świetlnej,
- wydłużenie istniejących pasów dla relacji lewoskrętnych na drodze krajowej,
- adaptację pasów włączeń oraz pasów dla relacji prawoskrętnych na drodze krajowej
Ze względu na przecinanie się dwóch dużych strumieni pojazdów, sygnalizacja świetlna jest rozwiązaniem które pozwoli na przejazd przez skrzyżowanie z minimalnymi stratami czasu, spowoduje również uspokojenie ruchu. Wybudowane wyspy zlikwidują zbędne powierzchnie na skrzyżowaniu. Ruch zostanie odpowiednio skanalizowany co wpłynie na zmniejszenie ilości nieprzewidywalnych zachowań kierowców którzy wykorzystywali powierzchnie wyłączone jako dodatkowe pasy ruchu.
Przebudowa skrzyżowania w Nidzicy kosztować będzie 2 mln zł, z czego 61% sfinansuje Unia Europejska w ramach SPOT.
Cały projekt zgłoszony do współfinansowania z Sektorowego Programu Operacyjnego Transport zakłada przebudowę 25 niebezpiecznych skrzyżowań w całej Polsce. Zostały one wybrane po szczegółowych analizach ruchu i wypadkowości. Prace te zakładają między innymi ograniczenie prędkości i uspokojenie ruchu w obszarze skrzyżowania, wzrost czytelności układu skrzyżowania, maksymalne rozdzielenie i ograniczenie liczby punktów kolizji na skrzyżowaniu, poprawę przepustowości i płynności ruchu na skrzyżowaniu, a także zapewnienie właściwych (bezpiecznych) warunków ruchu pieszych w obrębie skrzyżowania.
Koszt realizacji całego projektu wynosi 71 mln złotych. 61% tej kwoty pochodzić będzie ze środków Unii Europejskiej.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w ramach SPOT realizuje 12 innych projektów. Są to:
Całkowita wartość tych projektów wynosi niemal 3 miliardy złotych, z czego ponad 2 mld pochodzić będzie ze środków Unii Europejskiej, a reszta ze źródeł Krajowego Funduszu Drogowego.