Będzie ZRID dla obwodnicy Poręby i Zawiercia w ciągu DK78

Dzisiaj został złożony wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla pierwszego odcinka obwodnicy biegnącej przez Siewierz, Porębę do Zawierciańskiej dzielnicy Kromołów o długości 16,7 km. 



Dwujezdniowe obwodnice Zawiercia oraz Poręby w ciągu drogi krajowej nr 78 połączą się z funkcjonującą już obwodnicą Siewierza. Całość podzielona została na dwa zadania. Pierwsze, Siewierz - Poręba - Zawiercie (Kromołów), będzie mieć 16,7 km długości. W ramach tego fragmentu powstać mają m.in. dwa węzły (Kuźnica i Kromołów) oraz siedem wiaduktów i cztery mosty. 

Drugie zadanie, w Zawierciu (Kromołów–Żerkowice), będzie mieć 7,6 km długości, a na trasie powstaną m.in. cztery wiadukty. W trosce o mieszkańców zaplanowano również ekrany dźwiękochłonne, ciągi pieszo-rowerowe oraz chodniki. 

 

I odcinek obwodnicy  GDDKiA 

Przypominamy, że 23 grudnia 2019 r. została podpisana umowa na zaprojektowanie i wybudowanie pierwszego odcinka obwodnicy Poręby i Zawiercia. Wykonawca zobowiązał się w niej do zrealizowania inwestycji w 34 miesiące. Zgodnie z warunki kontraktowymi etap projektowania powinien trwać nie dłużej niż 17 miesięcy. Ten etap kończy się uzyskaniem decyzji ZRID. Decyzja ZRID to finał długotrwałego procesu planowania budowy drogi. Dla inwestora oznacza pozwolenie na budowę i zatwierdzenie projektu budowlanego. Wraz z tą decyzją może on rozpocząć roboty budowlane na terenach znajdujących się w linii planowanej drogi. W kolejne 17 miesięcy (już bez wliczania do tego czasu okresów zimowych) wykonawca zrealizuje roboty budowlane, w tym budowę: 

  • nowego odcinka drogi krajowej nr 78 o długości 16,7 km, 

  • dwóch węzłów drogowych (Kuźnica i Kromołów), 

  • sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 78 z drogą wojewódzką nr 793 w Siewierzu, 

  • przejazdów oraz wjazdów awaryjnych na drogę krajową nr 78, 

  • obiektów inżynierskich w ciągu drogi krajowej nr 78 i w ciągu dróg krzyżujących się z nią, 

  • systemu odwodnienia, 

  • urządzeń ochrony środowiska, w tym zabezpieczenia akustyczne, przejścia dla zwierząt, przepusty ekologiczne wraz z ogrodzeniem ochronno-naprowadzającym, zieleń, i ogrodzenie drogi krajowej nr 78, 

  • oświetlenia drogowego, urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz sieci teletechnicznych. 

Będzie również odpowiedzialny za przebudowę istniejących dróg w zakresie kolizji z drogą krajową, przebudowę kolidujących urządzeń i sieci istniejącej infrastruktury pod- i nadziemnej oraz uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. 

 

Inwestycja realizowana jest w systemie „Projektuj i buduj” i została zaplanowana na lata 2019-2023. 

Zadanie zrealizuje konsorcjum firm Kobylarnia oraz Mirbud za kwotę 414 708 742,10 zł. 

 

II odcinek obwodnicy  

21 stycznia 2020 r. podpisaliśmy umowę na zaprojektowanie II odcinka obwodnicy Poręby i Zawiercia w ciągu drogi krajowej nr 78 o długości ok. 7,7 km.

Umowa obejmuje przygotowanie kompleksowej dokumentacji projektowej dla realizacji budowy II odcinka obwodnicy (Kromołów - Żerkowice), stanowiącej dalszą część obwodnicy Poręby i Zawiercia. Zadanie to będzie realizowane w formule tradycyjnej "buduj". Wykonawca, Multiconsult Polska, zaoferował wykonanie projektu za 2 939 700,00 zł. 

 

Zakres prac projektowych 

  • wykonanie dokumentacji projektowej wraz z wszystkimi niezbędnymi opracowaniami, materiałami, uzgodnieniami i czynnościami koniecznymi do wykonania tej dokumentacji i przygotowania zadania 

  • opracowanie odpowiedzi na zapytania wykonawców dotyczące dokumentacji projektowej w trakcie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na roboty i/lub przygotowanie zmian w dokumentacji projektowej 

  • pełnienie nadzoru autorskiego nad wykonaniem robót w okresie ich realizacji oraz rękojmi/gwarancji 

Harmonogram 

Wykonawca na wykonanie całego zadania będzie miał: 

  • 17 miesięcy dla realizacji obowiązków wynikających z wykonania dokumentacji projektowej oraz uzyskanie potrzebnych decyzji administracyjnych; 

  • 7 miesięcy dla realizacji obowiązków wynikających z procedury przetargowej na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych; 

  • 88 miesięcy dla realizacji obowiązków wynikających z pełnienia nadzoru autorskiego nad wykonaniem robót budowlanych (wraz z okresem rękojmi za wady wynoszącym 60 miesięcy).

 

Bądź na bieżąco z komunikatami GDDKiA. Obserwuj nas w mediach społecznościowych Facebook i Twitter.