Złota polska jesień coraz szybciej ustępuje miejsca zimie, zatem kierowcy mogą się już spodziewać porannych utrudnień związanych z oszronieniem nawierzchni dróg. Wkrótce dołączą do nich także opady śniegu, śniegu z deszczem, deszczu zamarzającego na wszystkich powierzchniach tworzącego lodowe skorupy. Wahania temperatur poniżej i powyżej zera, a z nimi zamarzanie i odmarzanie. Zielonogórski Oddział GDDKiA jest już gotowy do podjęcia działań mających złagodzenie skutków tych zjawisk.
Standardy zimowego utrzymania
Drogi krajowe w woj. lubuskim utrzymywane są w trzech standardach zimowego utrzymania dróg (ZUD).
Podział dróg krajowych na standardy zimowego utrzymania dróg kształtuje się następująco (w rozwinięciu na jedną jezdnię wraz łącznicami):
standard I 450,454 km dróg krajowych
standard II 523,795 km dróg krajowych
standard III 30,490 km dróg krajowych
w tym łącznice – ponad 50 km
razem: ponad 1 004,739 km
Ponadto:
Autostrada A-2 na terenie woj. lubuskiego utrzymywana jest w standardzie I przez spółkę AWSA II, która jest Zarządcą tego odcinka.
Przygotowania do zimy
W gotowości do usuwania skutków zjawisk zimowych czeka ponad 100 szt. specjalistycznego sprzętu. Praca sprzętu biorącego udział przy zimowym utrzymaniu dróg krajowych jest monitorowana na bieżąco, dzięki temu posiadamy pełną wiedzę o pokonywanych trasach i stanie pracy sprzętu w czasie rzeczywistym. Obecnie do akcji zimowego utrzymania dróg krajowych na terenie województwa lubuskiego zgromadzonych zostało ponad 16,4 tys. ton soli, 1,3 ton materiałów uszorstniających i 65,5 tony chlorku wapnia. Materiały te są składowane w 16 magazynach soli i 8 składowiskach materiałów uszorstniających.
Stacje wczesnego ostrzegania
Wszystkie drogi krajowe objęte są systemem stałego monitorowania. W województwie lubuskim ustawionych jest 41 tablic stacji wczesnego ostrzegania przed gołoledzią, na których wyświetlana jest informacja dla kierowców o aktualnej temperaturze powietrza, nawierzchni drogowej, a w przypadku wystąpienia śliskości - komunikaty ostrzegające o jej wystąpieniu. Stacje pogodowe wyposażono w kamery, umożliwiające sprawdzenie aktualnych warunków na drodze przez służby drogowe oraz każdego użytkownika. Pozwalają one na odpowiednie reagowanie – od działań prewencyjnych po całkowite usunięcie śliskości. W zależności od standardu utrzymania drogi, na usunięcie utrudnienia przyjęto czas od 4 do 6 godzin po ustaniu opadów. Najwyższym standardem utrzymania drogi, gwarantującym najkrótszy czas likwidacji utrudnień zimowych, objęte są drogi obciążone największym ruchem, takie jak np. autostrady i drogi ekspresowe.
Informacje o warunkach ruchu na drogach krajowych
Szczegółowe informacje o stanie dróg można także uzyskać w PUNKCIE INFORMACJI DROGOWEJ w Oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Zielonej Górze działającym całą dobę. Telefon do PIDu: /68/ 320 25 47 lub ogólnopolski numerem infolinii drogowej GDDKiA – 19111.
Przypominamy że działania służby drogowej mają na celu łagodzenie skutków zimy, a nie ich całkowite i natychmiastowe usuwanie. Dlatego kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność w przypadku złej pogody, dostosować prędkość do panujących warunków atmosferycznych, jak również natężenia ruchu.
Bądź na bieżąco z komunikatami GDDKiA. Obserwuj nas w mediach społecznościowych Facebook i Twitter .