Ruszył przetarg na opracowanie dokumentacji dla obwodnicy Makowa Podhalańskiego

Rozpoczęliśmy procedurę przetargową na opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowej dla budowy obwodnicy Makowa Podhalańskiego w ciągu drogi krajowej nr 28. Od 3 listopada 2020 r. wykonawcy mogą się zapoznać z warunkami przetargu na platformie zakupowej GDDKiA (https://www.archiwum.gddkia.gov.pl/pl/2785/zamowienia-publiczne-aktualne,oddzial-306). Oferty można składać do 4 grudnia 2020 r. Inwestycja powstanie w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.



W ramach opracowania dokumentacji projektowej powstanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R). Zadaniem wykonawcy będzie też uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU). Całość prac podzielona została na dwa etapy.

Etap pierwszy obejmie wykonanie:

• studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej,

• materiałów środowiskowych wraz z uzyskaniem DŚU,

• dokumentacji geologicznej, hydrogeologicznej, geologiczno-inżynierskiej i uzyskanie opinii geotechnicznej,

• programu funkcjonalno-użytkowego wraz z warunkami wykonania i odbioru robót budowlanych (WWIORB).

Na wykonanie etapu pierwszego przewidziane zostały 43 miesiące od daty podpisania umowy.

 

Etap drugi stanowić będzie udzielanie odpowiedzi na pytania oferentów w trakcie procedury przetargowej na realizację inwestycji. Przewidziano na to 11 miesięcy.

 

- Obwodnica Makowa Podhalańskiego jest drogą, na którą od wielu lat czekają mieszkańcy tego miasta. Powstanie ona dzięki rządowemu Programowi budowy 100 obwodnic. Każdy region naszego kraju zasługuje na rozwój, a Polacy mieszkający w każdej części kraju zasługują na lepszą jakość życia, czystsze powietrze i wyższy poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego - mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 

Średni ruch drogowy na odcinku drogi krajowej nr 28 przebiegającej przez Maków Podhalański, zgodnie z pomiarami z roku 2015, wynosi 12 865 poj./dobę. Tak duże natężenie ruchu wynika m.in. z faktu, że droga ta stanowi najkrótszy łącznik dla ruchu turystycznego pomiędzy Górnym Śląskiem a Zakopanem oraz przejściami granicznymi w Chyżnem na DK7 i w Jurgowie na DK49.

 

Realizacja obwodnicy Makowa Podhalańskiego spowoduje wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza obszar centrum miasta, poprawę bezpieczeństwa i zwiększenie przepustowości na DK28. Poprawią się także warunki ekologiczne dla Makowa Podhalańskiego, w szczególności dla osób mieszkających w strefie oddziaływania tej drogi (ul. Wolności i ul. 3 Maja).

 

W 2005 r. powstało studium obwodnicy Makowa Podhalańskiego w ciągu drogi krajowej nr 28. Przeanalizowano obszar obejmujący odcinek DK28 od istniejącej obwodnicy Suchej Beskidzkiej do skrzyżowaniu z drogą w kierunku Zawoi i zarekomendowano przebieg obwodnicy. Nowy odcinek drogi krajowej ma mieć ok. 5 km długości, trzy obiekty mostowe, przepusty, konstrukcje oporowe, oświetlenie drogowe w rejonie skrzyżowań, na wiadukcie, estakadzie i moście przez rzekę Skawa, ekrany akustyczne oraz przejścia dla małych zwierząt. Szczegóły opracowane zostaną zgodnie w dokumentacji projektowej.

 

Planowane parametry techniczne

• klasa techniczna drogi – GP,

• prędkość projektowa – 70 km/h,

• prędkość miarodajna – 90 km/h,

• przekrój poprzeczny – 1 x 2 pasy ruchu,

• szerokość pasa ruchu – 3,5 m, 

• szerokość poboczy gruntowych – 1,5 m,  

• szerokość pasa drogowego – 15-30 m

• kategoria ruchu – KR5,

• nośność nawierzchni – 115 kN/oś.

 

Proces przygotowawczy: lata 2021-2024

Realizacja inwestycji: lata 2025-2029