Do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej skierowaliśmy ogłoszenia o przetargach na wykonanie dokumentacji dla budowy obwodnicy Przemyśla w ciągu dróg krajowych nr 28 i 77 oraz dla budowy obwodnicy Miejsca Piastowego w ciągu DK28. Postępowania dotyczą opracowania Studium korytarzowego (SK), Studium-techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) oraz uzyskania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych (DŚU).
AKTUALIZACJA
Obwodnica Miejsca Piastowego - dokumenty zamówienia są dostępne platformie zakupowej GDDKiA . Termin otwarcia ofert 19 stycznia 2021 r.
Obwodnica Przemyśla - dokumenty zamówienia są dostępne platformie zakupowej GDDKiA . Termin otwarcia ofert 19 stycznia 2021 r.
Ogłoszenia ukażą się niebawem na platformie zakupowej GDDKiA. W treści opublikowanych ogłoszeń znajdą się szczegółowe informacje na temat zakresu zamówień a także nowych warunków i kryteriów udziału w przetargach.
Poprzednie postępowania zostały pod koniec listopada unieważnione. Powodem takiej decyzji były ceny złożonych ofert, które znacznie przewyższały szacunkową wartość zamówienia. Szczegółowo pisaliśmy o tym tutaj: https://www.archiwum.gddkia.gov.pl/pl/a/40205/Uniewaznienie-przetargow-na-wykonanie-dokumentacji-dla-obwodnic-Przemysla-i-Miejsca-Piastowego
Prace przygotowawcze i analiza wariantów przebiegu
Zarówno obwodnica Przemyśla jak i Miejsca Piastowego to nowe zadania, dla których proces inwestycyjny dopiero się rozpoczyna. Głównym celem opracowania SK i STEŚ-R jest znalezienie optymalnego korytarza obwodnic i uzyskanie dla nich DŚU, a następnie dokonanie pełnego rozpoznania geologicznego i ustalenie granic pasa drogowego przyszłych nowych odcinków dróg krajowych. Ostatecznie przebieg nowych obwodnic zostanie ustalony w uzyskanej DŚU.
Obwodnica Przemyśla (DK28/DK77)
Zakres rzeczowy inwestycji
Przeznaczona do zaprojektowania, a następnie wybudowania inwestycja będzie w przyszłości obejmować swoim zakresem budowę drogi klasy GP (głównej ruchu przyspieszonego), w tym:
• budowę skrzyżowań jednopoziomowych (rond),
• budowę odcinków dodatkowych jezdni zapewniających obsługę przyległego terenu,
• budowę i przebudowę istniejących dróg w zakresie kolizji z drogą obwodową,
• budowę i przebudowę systemu odwodnienia korpusu drogowego,
• budowę urządzeń ochrony środowiska,
• przebudowę kolidujących urządzeń i sieci istniejącej infrastruktury podziemnej,
• budowę oświetlenia drogowego,
• organizację ruchu (oznakowanie poziome i pionowe z wyposażeniem), urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego,
• zagospodarowanie terenu zielenią.
Cel inwestycji
Przygotowanie dokumentacji projektowej w ramach SK, STEŚ-R oraz uzyskanie DŚU na etapie przygotowawczym jest warunkiem niezbędnym do przejścia do kolejnego etapu inwestycji, tj. realizacji inwestycji w systemie „Projektuj i buduj”. Obwodnica pozwoli na usprawnienie ruchu tranzytowego, którego część z autostrady A4 przejmuje droga krajowa nr 77, prowadząc dalej przez Przemyśl na wschód do przejścia granicznego z Ukrainą w Medyce. Ponadto droga krajowa nr 77 pozwala na kontynuację transportu z kierunku północnego (Warszawa, Radom, Jarosław) w stronę południową do Przemyśla, a dalej drogą krajową nr 28 transport kierowany jest do przejść granicznych na południu Polski. Realizacja obwodnicy w ciągu dróg krajowych nr 28 i 77 pozwoli na skierowanie ruchu tranzytowego poza zabudowę Przemyśla, a to zapewni odciążenie miasta z ruchu pojazdów ciężarowych. Dzięki inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców miasta.
Obwodnica Miejsca Piastowego (DK28)
Zakres rzeczowy inwestycji
Przeznaczona do zaprojektowania, a następnie wybudowania inwestycja będzie w przyszłości obejmować swoim zakresem budowę drogi klasy GP, w tym:
Cel inwestycji
Przygotowanie dokumentacji projektowej w ramach SK, STEŚ-R oraz uzyskanie DŚU na etapie przygotowawczym jest warunkiem niezbędnym do przejścia do kolejnego etapu inwestycji, tj. realizacji inwestycji w systemie „Projektuj i buduj”. Obwodnica pozwoli na usprawnienie ruchu tranzytowego, gdyż istniejąca DK28 stanowi jedną z dróg krajowych prowadzących transport z kierunku zachodniego (od Katowic i Krakowa poprzez Nowy Sącz, Krosno, Sanok) w stronę wschodnią, tj. do przejścia granicznego w Medyce. Realizacja obwodnicy pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza gęstą zabudowę miejscowości: Miejsce Piastowe, Rymanów, Besko oraz Zarszyn, a to zapewni odciążenie miejscowości z ruchu pojazdów ciężarowych. Dodatkowo, nowa droga usprawni transport samochodów osobowych na kierunku Jasło - Sanok, co poprawi bezpieczeństwo mieszkańców wymienionych miejscowości.
Program budowy 100 obwodnic w województwie podkarpackim
W ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na Podkarpaciu powstanie łącznie osiem obwodnic:
#100obwodnic
W ramach rządowego Programu do 2030 r. powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.
Jednym z najważniejszych efektów realizacji programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej.
Więcej o Programie budowy 100 obwodnic na stronie Ministerstwa Infrastruktury.