Wybraliśmy najkorzystniejszą ofertę na opracowanie dokumentacji dla obwodnicy Milicza
Oferta firmy IVIA z Katowic okazała się najkorzystniejszą w przetargu na realizację Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) dla obwodnicy Milicza w ciągu drogi krajowej nr 15.

Firma zadeklarowała wykonanie prac za kwotę 2 782 875,00 zł. Jeśli od dokonanego wyboru oferty nie wpłynie odwołanie, to jeszcze w tym kwartale planowane jest podpisanie umowy.  

Wykonawca opracowując dokumentację STEŚ-R, przygotuje materiały do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, a także Program funkcjonalno-użytkowy (PFU) niezbędny do ogłoszenia przetargu na wyłonienie wykonawcy, który zrealizuje obwodnicę w systemie Projektuj i buduj.  

 

Zakres inwestycji GDDKiA 

Obwodnica Milicza, której realizację przewidziano na lata 2025-2029, powstanie w nowym śladzie drogi krajowej nr 15 jako droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) o długości ok.12 km. Przeznaczona do zaprojektowania, a następnie wybudowania inwestycja obejmuje budowę drogi krajowej wraz ze skrzyżowaniami, drogami poprzecznymi i drogami dojazdowymi zapewniającymi dostęp do drogi publicznej. Wybudowane zostaną również obiekty inżynierskie i ochrony środowiska. Usunięte będą kolizje z infrastrukturą techniczną niezwiązaną z drogą.  

 

Cel inwestycji 

Budowa obwodnicy Milicza w ciągu drogi krajowej nr 15 pozwoli na poprawę przepustowości układu komunikacyjnego łączącego drogę ekspresową S5 z drogą krajową nr 11 w Jarocinie, a w przyszłości z drogą ekspresową S11. Obwodnica Milicza pozwoli na wyeliminowanie ruchu tranzytowego z centrum miasta i tym samym wpłynie na poprawę warunków ruchu, bezpieczeństwa użytkowników dróg i mieszkańców.  

 

Program budowy 100 obwodnic w województwie dolnośląskim

W ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na Dolnym Śląsku powstanie łącznie siedem inwestycji.

Na etapie opracowania dokumentacji projektowej są obecnie obwodnice:

• Głogowa w ciągu DK12,

• Kaczorowa w ciągu DK3,

• Legnicy w ciągu DK94,

• Oławy w ciągu DK94.

 

Natomiast na etapie procedury przetargowej na prace projektowe są obwodnice:

• Milicza w ciągu DK15,

• Międzyborza w ciągu DK25,

• Złotego Stoku w ciągu DK46.  

 

Rządowy Program budowy 100 obwodnic zakłada, że do roku 2030 wybudowanych zostanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o wysokich parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych. Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.   Jednym z najważniejszych efektów realizacji programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej.