Otworzyliśmy ofertę w przetargu na wybór wykonawcy, który dokona pomiaru jakości powietrza atmosferycznego w obszarze realizowanej drogi ekspresowej S2 węzeł Puławska - węzeł Warszawa Wilanów (w rejonie tunelu). Efektem końcowym będzie opracowanie wyników tych pomiarów i sporządzenie analizy porealizacyjnej.
Wpłynęła jedna oferta na kwotę 2 839 848,60 zł, a złożył ją Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej. Budżet GDDKiA na to zadanie wynosi 3 762 521,64 zł.
Jak będzie oceniana oferta?
Oferta jest obecnie analizowana pod kątem merytorycznym. Postępowanie zostało ogłoszone w trybie przetargu nieograniczonego. Złożona oferta będzie oceniana przy zastosowaniu następujących kryteriów:
- czas na mobilizację wykonawcy (20 proc.),
- termin oddania opracowania końcowego (20 proc.),
- cena (60 proc.).
Najważniejsze terminy
Zakładamy, że umowa z wykonawcą, w przypadku pozytywnego zweryfikowania czy oferta spełnia wszystkie wymagania SIWZ oraz w przypadku braku odwołań, zostanie podpisana do końca lutego 2021 r. Przy takich założeniach już po trzech miesiącach od rozpoczęcia pomiarów wykonana zostanie wstępna analiza obejmująca nie tylko bieżące pomiary, ale również te zrealizowane przed oddaniem tunelu do użytkowania. Wykonawca na realizację całego zadania będzie miał 575 dni od daty zawarcia umowy. Zainteresowana firma zaproponowała skrócenie czasu realizacji o trzydzieści dni (z 605 do 575). Zakończenie wszystkich prac związanych z opracowaniem wyników pomiarów i sporządzeniem analizy porealizacyjnej przewidywane jest w III kwartale 2022 r.
Zakres prac
Wykonawca dokona wszystkich niezbędnych pomiarów i badań powietrza atmosferycznego zgodnie z Postanowieniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie z 20 października 2017 r. W trakcie realizacji wykonawca zbierze dane z rejonu wyrzutni spalin zlokalizowanych przy obu wylotach z tunelu oraz z okolic portali dotyczące stężenia/zawartości w powietrzu dwutlenku azotu, pyłu zawieszonego (PM2,5 oraz PM10) i benzenu. Badania będą prowadzone całodobowo przez 365 dni na wyrzutniach oraz przez minimum 50 dni pomiarowych w roku w rejonie portali. Już po trzech miesiącach od rozpoczęcia pomiarów wykonana zostanie wstępna analiza obejmująca nie tylko bieżące pomiary, ale również te zrealizowane przed oddaniem tunelu do użytkowania.
Wykonawca jest zobowiązany do dostarczenia wyników badań pomiarów powietrza oraz wykonania analizy porealizacyjnej dla S2 węzeł Puławska - węzeł Warszawa Wilanów po oddaniu go do użytkowania w terminie ok. 20 miesięcy od dnia podpisania umowy. W przypadku stwierdzenia ponadnormatywnego oddziaływania drogi wykonawca ma za zadanie wskazanie rozwiązań minimalizujących, zapewniających dochowanie norm.
18,6 km S2 od węzła Puławska do węzła Lubelska
Od 22 grudnia 2020 r. kierowcy mogą korzystać z ponad 15 kilometrów drogi ekspresowej S2 pomiędzy węzłami Warszawa Wilanów a Lubelska, z nowym mostem na Wiśle. Dostępne są też kolejne relacje ruchu na węźle Lubelska stanowiącym połączenie autostrady A2 oraz dróg ekspresowych S2 i S17. To duże ułatwienie dla przemieszczających się pomiędzy Wilanowem i Wawrem, a także dobre połączenie stolicy z Siedlcami i Lublinem.
Trwają prace na ursynowskim odcinku o długości ok. 4,6 km. Wykonawca prowadzi roboty w tunelu i nad nim. Zaawansowanie prac to ok. 89 proc. Zgodnie z podpisanym aneksem do umowy wydłużono czas na ukończenie robót do końca marca 2021 r. Powodem wydłużenia czasu na ukończenie była m.in. długotrwała procedura uzyskiwania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej oraz proces zawierania umów z gestorami sieci. Kierowcy pojadą tunelem w II kwartale 2021 r., po zakończeniu odbiorów i uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie.